REKLAMA

Szydło przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego. A Morawiecki?

  • Autor: PAP/JS
  • 29 września 2016 15:39
Szydło przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego. A Morawiecki? Przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego organizowane są w sobotę protesty, na poniedziałek zaplanowany jest ogólnopolski strajk kobiet. (fot.shutterstock)

• Jestem przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.
• Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnego.

- Jestem przeciwko liberalizacji prawa aborcyjnego. Jestem za tym, żeby projekty obywatelskie trafiały do dyskusji, żeby projekty obywatelskie były debatowane w Sejmie - powiedziała Szydło podczas  konferencji prasowej, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

- Natomiast, jeżeli jest próba wykorzystania idei projektów obywatelskich do walki politycznej, to ja się z takim traktowaniem projektów obywatelskich nie zgadzam- dodała szefowa rządu.

Jej zdaniem politycy powinni toczyć spór i walkę polityczną tak, jak jest to zapisane w demokracji. - Czyli powinniśmy się spierać na argumenty, powinniśmy rozmawiać i debatować w Sejmie, natomiast nie mieszać do polityki właśnie spraw, które dla obywateli są niezwykle istotne i wykorzystywać ich politycznie - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, iż PiS wyraźnie podkreślał w poprzedniej kadencji, że PO i PSL "lekceważyły ludzi nie chcąc prowadzić debaty, na przykład nad sprawami dotyczącymi wieku emerytalnego". Jak mówiła, wtedy taki projekt obywatelski został wyrzucony do kosza.

- Jestem za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnego" - powiedział z kolei wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju, Mateusz Morawiecki, który wspólnie z premier Szydło uczestniczył w konferencji.

Przed tygodniem Sejm skierował do dalszych prac w komisji obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji" przewidujący bezwzględny zakaz aborcji. Posłowie odrzucili natomiast obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne przygotowany przez komitet "Ratujmy kobiety". Przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego organizowane są w sobotę protesty, na poniedziałek zaplanowany jest ogólnopolski strajk kobiet.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA