REKLAMA

Szydło: Udzielimy odpowiedzi na zalecenia KE ws. rządów prawa w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 17:45
Szydło: Udzielimy odpowiedzi na zalecenia KE ws. rządów prawa w Polsce Premier Beata Szydło zapowiedziała w Brukseli, że polski rząd udzieli odpowiedzi Komisji Europejskiej na jej zalecenia w sprawie rządów prawa w Polsce (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Premier Beata Szydło zapowiedziała w Brukseli, że polski rząd udzieli odpowiedzi Komisji Europejskiej na jej zalecenia w sprawie rządów prawa w Polsce.
• 27 października mija trzymiesięczny termin, w którym KE oczekuje reakcji Warszawy.

"Oczywiście taka odpowiedź zostanie udzielona" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej, pytana, czy jej rząd prześle Komisji swoją odpowiedź na wydane w lipcu zalecenia dotyczące rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Polska jest państwem, które zawsze zachowuje się konstruktywnie. Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie - niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła.

W lipcowych rekomendacjach Komisja zaleciła polskim władzom przestrzeganie wyroków TK z 3 i 9 grudnia 2015 r. dotyczących wyboru jego sędziów, ogłoszenie i pełne wykonanie wyroku z 9 marca br. (w sprawie konstytucyjności nowelizacji ustawy o TK z grudnia ub. roku) i jego późniejszych wyroków. KE rekomendowała także, by zagwarantowano automatyczne ogłaszanie przyszłych wyroków, niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

Zwróciła się również o zagwarantowanie zgodności wszelkich nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z jego wyrokami oraz powstrzymanie się od wypowiedzi i działań podważających autorytet TK.

Czytaj też: Szydło: Nie słyszałam, by Tusk jako szef RE myślał o reformowaniu Unii

Zalecenia były drugim etapem prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Jeżeli odpowiedź polskich władz okaże się niewystarczająca dla KE, to kolejnym krokiem procedury może być uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu i wniosek do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.

Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane. Swój sprzeciw zapowiedziały już Węgry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA