REKLAMA

Szydło: UE musi wrócić do swoich korzeni

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 13:18
Szydło: UE musi wrócić do swoich korzeni Szefowa polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej premierów V4 zwróciła uwagę na nieformalny szczyt UE, który we wrześniu odbędzie się w Bratysławie (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

Wszyscy jesteśmy zgodni, że UE musi wrócić do swoich korzeni; musi bardziej koncentrować się na sprawach obywateli, a mniej na sprawach instytucji - podkreśliła premier Beata Szydło po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.

Szefowa polskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej premierów V4 zwróciła uwagę na nieformalny szczyt UE, który we wrześniu odbędzie się w Bratysławie i ma dotyczyć sytuacji UE po Brexicie.

"Chcemy, jako Grupa Wyszehradzka być dobrze do niego przygotowani. Chcemy mieć wspólne propozycje przyszłości UE. Jest to niezwykle istotne. Ta dzisiejsza dyskusja była właśnie poświęcona przygotowaniu wspólnego stanowiska" - podkreślił Szydło.

"Zgodziliśmy się co do tego, że Unia Europejska jest wartością dla nas Europejczyków. Jest wartością, którą powinniśmy strzec, którą powinniśmy rozwijać, ale którą też musimy zmieniać" - dodała premier.

Szydło oceniła, iż wyzwania współczesności i bieżące wydarzenia pokazują "z dnia na dzień, że instytucjonalna Unia Europejska prowadzona w takim kształcie jak do tej pory nie spełnia oczekiwać Europejczyków".

"Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że UE musi wrócić do swoich korzeni. Musi zacząć bardziej koncentrować się na sprawach obywateli, a mniej na sprawach instytucji" - podkreśliła szefowa rządu.

Grupa Wyszehradzka będzie aktywna w procesie zmian w UE

"Jesteśmy zgodni co do tego, że Grupa Wyszehradzka będzie bardzo aktywna w tym procesie zmian, które w tej chwili stoją przed UE. Będziemy proponowali rozwiązania, które mają przede wszystkim spowodować, iż UE będzie silniejsza, będzie bardziej skoncentrowana na sprawach swoich obywateli i będzie bardziej skoncentrowana na gwarantowaniu bezpieczeństwa Europejczykom" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

"Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia kontroli państw członkowskich nad unijnymi procesami decyzyjnymi. Mam tu na myśli m.in. kontrolę sprawowaną przez parlamenty narodowe w procedurze tzw. żółtej kartki" - podkreśliła Szydło.

Jak mówiła każda tzw. żółta kartka udzielona Komisji Europejskiej przez parlamenty narodowe powinna zostać dogłębnie przeanalizowana.

Szydło oceniła, że Komisja Europejska nie do końca wyciąga wnioski z referendum w Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia UE. Mówiła, że parlamenty narodowe powinny być tymi, które ostatecznie zatwierdzają te zmiany, które UE chce podejmować.

Polska przejęła 1 lipca rotacyjne roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

UE wymaga reform; potrzebna współpraca 27 państw Unii

Szydło była pytana przez PAP na konferencji prasowej, czy Grupa Wyszehradzka będzie wspólnie działała na rzecz zmiany traktatów unijnych.

"W oświadczeniu, które przyjęliśmy na naszym spotkaniu określiliśmy kierunki, które uznajemy (za) konieczne do dyskusji o Unii Europejskiej. W oświadczeniu bardzo wyraźnie podkreślamy, że Unia Europejska - jeśli mamy być globalnym partnerem - a tak Grupa Wyszehradzka chce postrzegać Unię, musi być zbudowana w oparciu o wspólną, dobrze funkcjonującą współpracę 27 państw, po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię" - powiedziała w czwartek szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, Unia Europejska wymaga reform. "To jest również przesłanie, które płynie z naszego spotkania" - podkreśliła Szydło.

"Te reformy muszą być skoncentrowane na tym, aby cztery swobody, które są podstawą Unii (swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i osób - PAP) rzeczywiście były przestrzegane i były realizowane" - przekonywała szefowa rządu. Jak dodała, instytucje europejskie nie mogą być partnerami, którzy "bezkrytycznie narzucają swoją wolę" parlamentom narodowym i takimi, które nie szanują głosu parlamentów narodowych.

Szydło zapewniła, że chce poszukiwać, tego co łączy Unię Europejską. "Unia musi być budowana na przyszłość w oparciu o elementy, które łączą, a nie te, które dzielą" - podkreśliła. Jak oceniła, w tej kwestii, bardzo ważne jest m.in. znalezienie wspólnego rozwiązania dotyczącego migracji.

Zdaniem premier, UE "powinna być Unią konkurującą, jako partner globalny, niepodzieloną na małe podmioty i kluby dyskusyjne".

"Nie ulega naszej wątpliwości, że Unia Europejska potrzebuje reform, wymaga reform. My jesteśmy przygotowani, żeby przedstawić propozycje takich reform" - zapewniła Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA