REKLAMA

Szydło: W UE otwarcie dyskusji nt. reformy polityki migracyjnej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 15:17
Szydło: W UE otwarcie dyskusji nt. reformy polityki migracyjnej Premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Następuje otwarcie dyskusji na temat reformy polityki migracyjnej UE – powiedziała premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Europejskiej.
• Zaznaczyła, że zmiana formuły polityki migracyjnej dla Polski oznacza odejście od obowiązkowych kwot.

"Jeżeli chodzi o migrację, to muszę powiedzieć z satysfakcją, że następuje otwarcie dyskusji na temat reformy i zmiany polityki migracyjnej UE. To cel, który rząd stawiał jako priorytetowy. Rozpoczynamy rozmowy na temat zmiany formuły polityki migracyjnej, co dla Polski oznacza przede wszystkim odejście od obowiązkowych kwot" - powiedziała premier podczas konferencji w Brukseli.

Zaznaczyła, że dla Polski w pełni satysfakcjonujący jest postulat, że należy rozwiązywać problem migracyjny w miejscach, gdzie się rodzi. "Trzeba wspierać państwa trzecie przez pomoc humanitarną" - zaznaczyła.

Czytaj też: Presja ze szczytu UE nie przełamała oporu ws. CETA. Negocjacje trwają

Szydło podkreśliła, że w konkluzjach szczytu została otwarta droga do nałożenia sankcji na Rosję w związku z sytuacją w Syrii. "Było błędem odejście szczytu od sformułowania, które w tej kwestii składała m.in. Polska, Wielka Brytania i Niemcy" - powiedziała.

Relacje Unii z Rosją oraz sytuacja w Syrii były jednym z głównych tematów obrad przywódców państw unijnych w czwartek podczas szczytu w Brukseli. Przywódcy zareagowali na wspieranie przez rosyjskie lotnictwo sił syryjskiego reżimu prezydenta Baszara el-Asada, bombardujących od kilku tygodni miasto Aleppo.

Na zakończonym w piątek szczycie Unii przywódcy potępili syryjski reżim i jego sojuszników, szczególnie Rosję, za bombardowania miasta Aleppo. Zagrozili, że jeśli ataki na ludność cywilną nie ustaną, to UE rozważy "wszelkie dostępne opcje". Z dokumentu końcowego szczytu wykreślono jednak bezpośredni zapis, że Unia jest gotowa rozważyć nowe sankcje wobec reżimu syryjskiego i jego sojuszników.

"Jeżeli te decyzje, podjęte wczoraj, okażą się niewystarczające i nadal w Syrii będzie dochodziło do takich aktów, jak w ostatnim czasie, to Polska będzie wnioskować o postawienie jeszcze raz sprawy sankcji" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po szczycie.

Podkreśliła, że była przeciwko osłabieniu zapisów dotyczących konsekwencji bombardowań Aleppo.

W piątek (21 października) rano podczas drugiego dnia szczytu przywódcy państw unijnych rozmawiali m.in. o przyszłości polityki handlowej UE .

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA