REKLAMA

Szydło: Z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu

  • Autor: PAP/JS
  • 01 kwietnia 2016 09:53
Szydło: Z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu Premier Szydło przyznała w piątek w TVN24, że trwają prace inwentaryzacyjne nad liczbą sowieckich pomników (fot. KPRM/twitter)

• Z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu - oświadczyła premier Beata Szydło.
• Zapewniła jednocześnie, że miejsca ofiar radzieckich żołnierzy będą godnie upamiętnione.

O trwającej inwentaryzacji sowieckich pomników mówił w środę portalowi Onet prezes IPN Łukasz Kamiński. "Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników, zanim jeszcze powstanie odpowiednia ustawa" - powiedział. Podkreślił, że "ich pozostawienie jest konsekwencją niedokończenia w Polsce przemian z początku lat 90".

Te słowa wywołały ostrą reakcję ze strony rosyjskiej. Rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa na konferencji prasowej oznajmiła, że Moskwa nie pozostawi bez reakcji ewentualnego demontażu radzieckich pomników w Polsce i "żąda zachowania prawdziwej historii i jej symboli". Zarazem wyraziła nadzieję, że polskie władze odstąpią od tych zamierzeń.

Czytaj też: Premier zapewnia: Poszukujemy kompromisu politycznego ws. TK

Premier Szydło przyznała w piątek w TVN24, że trwają prace inwentaryzacyjne nad liczbą sowieckich pomników. "To jest też ogromna kompetencja samorządów, które są gospodarzami na własnym terenie. (...) W tej chwili jest dopiero opracowywany jakiś kontekst całej tej sprawy. Natomiast to, że z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu, to jest chyba rzeczą naturalną i normalną. Myślę, że dla wielu polskich obywateli jest oburzające, że tak długo, ciągle jeszcze w wielu miejscach, takie symbole się znajdują" - oceniła szefowa rządu.

"Miejsca upamiętniające ofiary żołnierzy radzieckich, którzy zginęli, po prostu będą godnie upamiętnione i będą takie groby przeniesione tam, gdzie powinny się znajdować" - zapewniła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Prawo! Precz PiS! 2016-04-01 10:34:26
    Do tantus: Zapomniałeś o Kaczyńskim gdyż, bajeczka się ziści"o dwóch takich co ukradli księżyc".
  • tantus 2016-04-01 10:28:43
    Też jestem za tym, żeby usunąć z życia publicznego symbole komunizmu, np. panów Piotrowicza i Jasińskiego.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA