REKLAMA

Szydło: Zakup samolotów dla VIP był koniecznością

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 16:34
Szydło: Zakup samolotów dla VIP był koniecznością Zakup odpowiednich samolotów dla najważniejszych osób w państwie był koniecznością; wreszcie do tego doszło – podkreśliła premier Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Zakup odpowiednich samolotów dla najważniejszych osób w państwie był koniecznością; wreszcie do tego doszło – podkreśliła premier Beata Szydło.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało mały samolot dla VIP-ów; niezbędne wymogi postępowania spełnia maszyna Gulfstream G-550.

"Wreszcie doszło do realizacji tego, co od dawna było zapowiedziane i co jest koniecznością, że trzeba zakupić odpowiednie samoloty dla najważniejszych osób w państwie. Nie chcę się odnosić do rozstrzygnięcia przetargowego. To jest decyzja komisji przetargowej" - powiedziała premier podczas konferencji prasowej po unijnym szczycie w Brukseli.

"Mam nadzieję, ze wreszcie dojdzie do wypełnienia tego przetargu i te samoloty wreszcie się pojawią" - podkreśliła szefowa rządu.

W ostatnim czasie MON prowadził dwa przetargi na samoloty dla VIP-ów - chodziło o maszyny małej i średniej wielkości.

W przetargu na małe samoloty francuska spółka Dassault Aviation, proponująca 16-miejscowe samoloty Falcon 7X, konkurowała z amerykańską Gulfstream Aerospace Corporation, która zaproponowała 16-miejscowe samoloty G550.

Czytaj też: Premier Szydło rozmawiała z prezydentem Francji: Trzeba uspokoić sytuację

MON chciało otrzymać samoloty do połowy listopada 2017; mają to być dwie takie same nowe maszyny o maksymalnej masie startowej do 42,5 t, zdolne z 14 pasażerami i bagażem pokonać dystans co najmniej 5 tys. km; a przy ośmiu pasażerach zasięg ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Maszyny muszą być wyposażone w system identyfikacji swój-obcy; wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny.

Zarazem do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęły cztery wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę średnich samolotów dla VIP. Dokumenty złożyły: wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec; Boeing (USA); polska spółka Megmar Logistics & Consulting oaz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • żebrak 2016-10-21 18:43:33
    Czegoś nie rozumiem..a 2 lata temu lub wcześniej nie był????Bo przecież prawi sprawiedliwi darły gardła protestując....aha,..oni wtedy nie latali........teraz to i ciągle najnowsze Audi,Mercedesy,BMW....panowie byle czym nie bedą przecież jezdzić lub latać,..toż to wybrańcy suwerena.....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA