REKLAMA

Szymański o stanowisku ONZ: Nie ma w prawie międzynarodowym nic o aborcji

  • Autor: GP/PAP
  • 07 listopada 2016 14:45
Szymański o stanowisku ONZ: Nie ma w prawie międzynarodowym nic o aborcji Polityk przypomniał, że stanowisko ONZ nie jest niczym nowym. Wiele krajów otrzymuje podobne, w tym kraje Europy Zachodniej. Często jest w nich krytyka. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• Konrad Szymański (MSZ) umniejszył znaczenie dokumentów Komitetu Praw Człowieka ONZ o sytuacji w Polsce. Stwierdził, że podobne krytyczne dokumenty dostają inne kraje Europy.
• - W paktach ONZ nie ma żadnych podstaw, aby snuć rozważania na temat tego, w jaki sposób państwa członkowskie powinny regulować dostępność aborcji - mówił w telewizji Szymański.
• Polityk w podobny sposób odniósł się do tematu Trybunału Konstytucyjnego (TK). O nim też komitet ONZ wspomina w swojej korespondencji.

Konrad Szymański, wiceminister ds. europejskich w MSZ był pytany o niedawne rekomendacje ze strony ONZ, wystosowane w stronę Polski. Polityk zapewnił, że MSZ już pracuje nad odpowiedzią dla Narodów Zjednoczonych.

- Są (w dokumencie ONZ - red.) podniesione zarzuty z zakresu praw politycznych w kontekście ustawy antyterrorystycznej i ogólnego planu równouprawnienia kobiet w kontekście podejmowania decyzji politycznych, swobód obywatelskich - wyliczył Szymański na antenie TVN 24. Wypowiedź padła w poniedziałek (7 listopada). -  Tego typu rekomendacje komitet przyjmuje od lat w stosunku do większości państw europejskich, w tym Niemiec, Francji, Holandii i innych państw, które są często uważane za przykłady najbardziej zaawansowanych polityk w tym obszarze. Bardzo często są one krytyczne.

Polityk umniejszał stanowisko ONZ cytując, że wobec wielu krajów podnoszone są podobne obiekcje, w tym wobec krajów zachodnich.

Czytaj: Weszła w życie umowa klimatyczna ONZ zawarta w Paryżu w 2015 roku

- Można powiedzieć, i to z całą pewnością, że w prawie międzynarodowym, w paktach ONZ nie ma żadnych podstaw, aby snuć rozważania na temat tego, w jaki sposób państwa członkowskie powinny regulować dostępność aborcji - przeszedł do kolejnego zarzutu ONZ pod adresem Polski Szymański.

- Trzecia warstwa to trybunał – mamy tu do czynienia z dość bezprecedensową sytuacją, w której komitet próbuje zajmować się sprawami, co do których ma dość ograniczoną wiedzę - w temacie TK MSZ od miesięcy utrzymuje podobną linię wobec podmiotów zagranicznych, które interesują się sprawą. W opinii polskiej strony rządzącej Trybunał Konstytucyjny to sprawa wewnętrzna i nie powinna być komentowana przez gremia międzynarodowe.

W piątek (4 listopada) Komitet Praw Człowieka ONZ wystosował pismo do rządu RP.

W treści tej korespondencji można przeczytać, że Komitet wyraża zaniepokojenie negatywnym wpływem zmian w prawie, uchwalonych w listopadzie i grudniu ub. roku oraz w czerwcu br., na funkcjonowanie i niezależność Trybunału Konstytucyjnego. Jest też zaniepokojony m.in. odmową publikacji w Dzienniku Ustaw orzeczeń TK z marca (ws. grudniowej noweli ustawy ws. TK - red) i sierpnia br. (ws. lipcowej ustawy o TK - red), jak również "wysiłkami rządu, by zmienić skład TK w taki sposób, który zdaniem TK jest niekonstytucyjny".

Polski rząd został wezwany do natychmiastowej publikacji wszystkich wyroków TK i zapewnienia ich wdrożenia, a także do powstrzymania się od stosowania środków, które szkodzą skutecznemu funkcjonowaniu TK. Wezwano także do wyłaniania kolejnych sędziów w sposób transparentny i bezstronny.

Opozycja postrzega tę korespondencję jako kolejny element pogorszenia się sytuacji wokół rządu w Warszawie i naszego kraju.

Borys Budka (PO), w czasie spotkania przed poniedziałkowymi (7 listopada) spotkaniem Trybunału Konstytucyjnego wyliczył, jakie instytucje międzynarodowe PiS rządząc krajem skłócił; wymienił Radę Europy, Komisje Wenecką przy tej radzie a także Komisje Europejską UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA