REKLAMA

Szymański: Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym nie są grupy polityków

  • Autor: PAP/JS
  • 14 września 2016 16:02
Szymański: Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym nie są grupy polityków Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański (Konrad Szymański, fot.wikimedia.org/ EU2016 SK)

- Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nie grupy polityków - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, komentując rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

- Prawniczy język zarzutów pod adresem ustawy o policji czy antyterrorystycznej nie powinien nikogo zmylić. To jest publicystyka - podkreślił Szymański. Według niego Karta Praw Podstawowych stosuje się tylko do ustaw, które wprowadzają normy prawa UE. - To nie jest ten przypadek - zaznaczył.

- Od oceny zgodności prawa krajowego z unijnym jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a nie grupy polityków - dodał wiceminister.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski ocenił, że "paraliż Trybunału Konstytucyjnego zagraża demokracji, prawom podstawowym oraz rządom prawa w Polsce". Europosłowie odnieśli się też do ustaw: o mediach, o policji, o prokuraturze, Kodeksu postępowania karnego, ustawy antyterrorystycznej, o służbie cywilnej, a także planów zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz kwestii "zdrowia reprodukcyjnego kobiet".

PE wyraża zaniepokojenie, że zmiany te "przyjmowane są szybko i bez właściwych konsultacji". Wezwano Komisję Europejską, by - wobec braku w pełni funkcjonalnego TK - zbadała wspomniane ustawy pod kątem zgodności z prawem UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA