REKLAMA

Szymański: Polska jest słabo reprezentowana w strukturach administracyjnych Unii Europejskiej

  • Autor: PAP/AT
  • 17 grudnia 2015 08:10
Szymański: Polska jest słabo reprezentowana w strukturach administracyjnych Unii Europejskiej Polska w UE jest bardzo widoczna - niedawno Polak był szefem PE, teraz jest szefem RE (fot.premier.gov.pl)

Sensem naszej polityki w UE jest umocnienie Polski w procesie europejskim. Nie po to, by się na siłę separować, ale by polski głos był jak najlepiej słyszalny i jak najmocniej brany pod uwagę - mówi wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Wiceminister był pytany, co będzie podstawą aktywności na forum UE premier Beaty Szydło, która pierwszy raz weźmie udział w rozpoczynającej się dziś Radzie Europejskiej.

Jak dopowiada "Naszemu Dziennikowi" Szymański, płytkie i naiwne postrzeganie Unii jako końca historii swojego państwa i końca historii europejskiej jest już całkowicie anachroniczne. "To zresztą nigdy nie było prawdą, ale teraz w sposób bardzo jaskrawy widzimy, że państwa członkowskie, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach, sięgają po własne instrumenty, żeby zabezpieczyć swoje interesy w sposób właściwy" - mówi.

To zupełnie normalne, odzwierciedla oczekiwania państw, a więc także narodów europejskich - podkreśla.

Jak ocenia, Polska w UE jest bardzo widoczna - niedawno Polak był szefem PE, teraz jest szefem RE. Ale jesteśmy bardzo słabo obecni w istotnych strukturach administracyjnych. Polska jest nieproporcjonalnie słabo reprezentowana w najwyższym rejestrze urzędników, czyli dyrektorów generalnych w KE, i to powinno być poważne zmartwienie - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA