REKLAMA

Szyszko: Odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej usatysfakcjonuje KE

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lipca 2016 14:36
Szyszko: Odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej usatysfakcjonuje KE Minister środowiska Jan Szyszko (Fot. : www.lasy.gov.pl)

Resort środowiska jest przekonany, że odpowiedzi jakich udzielił Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej, okażą się satysfakcjonujące - poinformował na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

"Komisja zadała nam pytania i na te pytania udzieliliśmy odpowiedzi. Jesteśmy przekonani, a nawet pewni, że te odpowiedzi będą dla KE satysfakcjonujące i na tym sprawa się zakończy" - powiedział Szyszko.

Odniósł się w ten sposób do wezwania, które w połowie czerwca Komisja wysłała do Warszawy. Domaga się w nim usunięcia "uchybienia" i tym samym rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce. Mieliśmy miesiąc na udzielenie odpowiedzi. KE zarzuciła Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (ws. ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (ws. ochrony dzikiego ptactwa); obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Jeśli odpowiedź strony polskiej dla KE (jej treść jest poufna) okazałaby się jednak niesatysfakcjonująca, to - jak zapowiedział szef resortu środowiska - nastąpi "dalsze uściślanie naszych postulatów i ewentualne wyjaśnianie wątpliwości".

"Finał może być taki - i to może potrwać, że dojdziemy do ostateczności i Polska może być pozwana przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ja już występowałem przed ETS w sprawie Rospudy i to się skończyło porażką tych, którzy mnie pozywali" - mówił. Szyszko podkreślił jednak, że intencją strony polskiej jest aktywna ochrona siedliska ważnego z punktu widzenia Natury 2000, jak i gatunków ważnych z punktu widzenia Natury 2000.

Środowa konferencja poświęcona była ubiegłotygodniowej decyzji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który zdecydował o pozostawieniu Puszczy Białowieskiej na Liście Światowego Dziedzictwa. Do dyskusji na temat Puszczy Komitet UNESCO powróci w przyszłym roku. Jak podkreślał obecny na konferencji wiceszef tego resortu Andrzej Konieczny, decyzja ta została podjęta przez aklamację, mimo że początkowo projekt zakładał co innego.

"Decyzja przyjęta od projektowanej różni się tym, że obiekt światowego dziedzictwa Białowieża Forest nie został skierowany na listę dziedzictwa przyrodniczego w zagrożeniu" - mówił Konieczny.

W rozmowie z PAP Konieczny zapowiedział, że resort środowiska do czasu przyszłorocznej sesji Komitetu UNESCO przygotuje plan zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA