REKLAMA

Tajność głosowań w Senacie jednak zostaje? Jest poprawka do projektu

 • Autor: PAP/JS
 • 31 stycznia 2018 22:22
Tajność głosowań w Senacie jednak zostaje? Jest poprawka do projektu W środę (31 stycznia) w czasie ponad trzygodzinnej dyskusji nad projektem zmian w regulaminie senator sprawozdawca projektu Krzysztof Słoń (PiS) wniósł - w imieniu połączonych komisji - o przyjęcie go bez poprawek. (fot. Senat/twitter)

Po głoszeniu poprawki projekt zmian w regulaminie Senatu znoszący głosowanie tajne w sprawach personalnych trafił ponownie do senackich komisji. Poprawka zmierza do tego, by tajność głosowań personalnych została zachowana, z wyłączeniem głosowań dot. spraw immunitetowych.

 • Projekt zmian w regulaminie Senatu zakłada uchylenie artykułów przewidujących, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.
 • Projekt przewiduje też jawność głosowań dotyczących wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.
 • Ponadto zniesiony ma być zapis, na mocy którego za nieusprawiedliwione niewzięcie udziału w głosowaniu tajnym nie groziły senatorom sankcje finansowe.

Wcześniej komisje - ustawodawcza oraz regulaminowa, etyki i spraw senatorskich - opowiedziały się za przyjęciem projektu bez poprawek.

Projekt zmian w regulaminie został wniesiony przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego po tym, jak 19 stycznia Izba nie wyraziła zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody potrzeba było 51 głosów.

W środę (31 stycznia) w czasie ponad trzygodzinnej dyskusji nad projektem zmian w regulaminie senator sprawozdawca projektu Krzysztof Słoń (PiS) wniósł - w imieniu połączonych komisji - o przyjęcie go bez poprawek.

"W tej chwili jesteśmy świadkami rozwoju społeczeństwa, również przez to, że ma ono dostęp do różnych form udziału w funkcjonowaniu wybranych przez siebie organów. (...) To w dużej mierze również dotyczy takiej transparentności życia publicznego. Nieodzownym tego elementem jest wgląd w to, jak przedstawiciele społeczeństwa realizują swój mandat, w jaki sposób oddają głosy, nawet w kwestiach personalnych" - mówił senator Słoń.

Poprawkę do projektu, zakładającą zachowanie zasady tajności głosowań "we wszystkich kwestiach, które były do tej pory, z wyłączeniem kwestii immunitetowych, szeroko (pojętych)" złożył - w imieniu swoim i Grażyny Sztark (PO) senator niezrzeszony Marek Borowski.

Jak zaznaczył Borowski, w myśl poprawki zasadę jawności stosowałoby się także w głosowaniach dot. "skierowania oskarżenia", zatrzymania i odpowiedzialności konstytucyjnej senatora, natomiast "w pozostałych sprawach personalnych" - np. wyboru prezesa NIK, członków Rady Polityki Pieniężnej czy prezydium komisji senackich - głosowanie pozostałoby tajne. "To są nasze wewnętrzne sprawy i to trzeba zachować" - argumentował.

W związku ze złożoną poprawką projekt został skierowany ponownie - w celu jej zaopiniowania - do senackich komisji.

Wniosek o odrzucenie projektu w całości - jako pochopnego, nieprzygotowanego i powodowanego bieżącym impulsem politycznym szefostwa PiS - przedstawił z kolei Sławomir Rybicki (PO). "To zły dzień dla Senatu, bo Senat podjął debatę i skończy tę debatę pewnie decyzją pod wpływem oczekiwania, powiem więcej, żądania osób, które reprezentują PiS, ale osób, które nie są członkami Senatu" - przekonywał. Zdaniem senatora Platformy propozycja zgłoszona przez Karczewskiego może naruszać przepisy konstytucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, które mówią o tym, iż parlamentarzysta jako przedstawiciel narodu nie jest związany instrukcjami wyborców.

"Skoro nie wiążą go instrukcje wyborców, to nie powinny go też wiązać żadne inne instrukcje, oczekiwania, szantaże czy oczekiwania, instrukcje partyjne" - zauważył Rybicki.

Postulatu zniesienia tajności głosowań w sprawach personalnych bronił w dyskusji m.in. Marek Pęk (PiS), wskazując, iż z perspektywy jego wyborców zasada ta jawi się "jako jakaś dziwaczność, jako jakiś przedziwny relikt, który charakterystyczny jest nie dla nowoczesnych systemów demokratycznych, tylko dla jakichś takich bardzo archaicznych, historycznych systemów, spotykanych np. w konklawe kościelnym, gdzie nie ma mowy o tym, żeby głosujący byli przez kogokolwiek oceniani, rozliczani".

"My jesteśmy przedstawicielami narodu w demokratycznym państwie prawnym, pochodzimy z wyboru, funkcjonujemy również (...) w systemie partyjnym, bo niezależnie od tego, jak państwo tutaj podnosicie walor jednomandatowych okręgów wyborczych i tej siły mandatu senatora, no to wystarczy popatrzeć na naszą salę: ona jest emanacją systemu partyjnego, JOW-y wręcz konserwują system partyjny" - dodał senator PiS.

Głos w czasie dyskusji zabrał też senator Kogut, który zapewnił, że jest przygotowany "na obronę w sądzie własnej godności" i oświadczył, że nigdy nie dopuścił się łapówkarstwa.

Projekt zmian w regulaminie Senatu zakłada uchylenie artykułów przewidujących, że głosowania w sprawach personalnych są tajne i że odbywają się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania. Projekt przewiduje też jawność głosowań dotyczących wyboru i odwołania marszałka oraz wicemarszałków Senatu.

Nowe brzmienie otrzymuje przepis w sprawie utajniania obrad: Senat rozstrzyga o tajności obrad bez udziału publiczności, przedstawicieli prasy, radia i telewizji po wysłuchaniu uzasadnienia wniosku - bez dyskusji.

Ponadto zniesiony ma być zapis, na mocy którego za nieusprawiedliwione niewzięcie udziału w głosowaniu tajnym nie groziły senatorom sankcje finansowe. Obecnie regulamin Senatu zakłada obniżenie o 1/30 uposażenia i diety parlamentarnej "za nieusprawiedliwione niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań, jeżeli głosowań było więcej niż 10, z wyłączeniem głosowań dotyczących wniosków formalnych oraz głosowań tajnych".

Zgodnie z projektem zmiany w regulaminie wejdą w życie w dniu podjęcia uchwały przez Senat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA