REKLAMA

Tchórzewski: Za rok będziemy mogli powiedzieć, że PGG istnieje i sobie radzi

  • Autor: PAP/JS
  • 20 kwietnia 2016 20:44
Tchórzewski: Za rok będziemy mogli powiedzieć, że PGG istnieje i sobie radzi "Myślę, że za rok będziemy mogli powiedzieć, że tak: Polska Grupa Górnicza istnieje i radzi sobie dobrze" - powiedział minister podczas sesji plenarnej (fot. PTWP)

• Minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa, że "za rok będziemy mogli powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza istnieje i radzi sobie dobrze".
• "Jeżeli wszystkie strony, inwestorzy, banki dołożą starań, to przedsięwzięcie się uda" - przekonywał w środę w Gdańsku.

Górnicze związki podpisały we wtorek porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej.

Polska Grupa Górnicza (PGG) ma od 1 maja przejąć kopalnie Kompanii Węglowej. Umowa ws. powołania PGG ma być podpisana w przyszły wtorek (26 kwietnia). Chęć zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę 1,5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNiG Termika. Przedstawiciele resortu energii poinformowali w ub. tygodniu, że możliwa jest konwersja ok. 0,5 mld z wynoszącego ok. 1,5 mld zł długu KW wobec pięciu banków na udziały w PGG.

Podczas rozpoczętego w środę (20 kwietnia) w Gdańsku IV Ogólnopolskiego Szczytu Energetyczno-Gospodarczego minister Tchórzewski mówił, że "w tego typu sprawach, kiedy rozwiązujemy problemy gospodarcze i społeczne jednocześnie, zwycięstwo zawsze jest początkiem klęski - to jest kompromis".

"To jest kompromis szukania takiego rozwiązania, które - nie chcemy, żeby było klęską, ale chcemy, żeby zamieniło się w sukces wszystkich - a więc, żeby był to sukces i dla Śląska, i gospodarki śląskiej, bo uratowaliśmy z górniczymi ponad 100 tys. miejsc pracy" - wskazał Tchórzewski. Zwrócił uwagę, że "będziemy mieć stabilne dostawy węgla dla polskiej energetyki, która go potrzebuje i organizujemy to w taki sposób, żeby tego węgla było tyle ile potrzeba, nie za dużo i nie za mało, i na takie coś strona społeczna też się zgodziła".

"Myślę, że za rok będziemy mogli powiedzieć, że tak: Polska Grupa Górnicza istnieje i radzi sobie dobrze" - powiedział minister podczas sesji plenarnej "Konkurencyjna gospodarka - bezpieczne państwo".

"Bo ja w to wierzę, nawet z punktu widzenia mojej wiedzy ekonomicznej i uważam, że jeżeli wszystkie strony, inwestorzy, banki dołożą starań, to przedsięwzięcie się uda" - przekonywał.

Na pytanie, czy Komisja Europejska nie zakwestionuje porozumienia, Tchórzewski odparł, że "to, co jest robione w zakresie PGG, jest robione w ciągłym kontakcie z Brukselą; praktycznie dwa razy w miesiącu jest od nas raportowanie".

Uczestniczący w sesji plenarnej radca prawny, dr Filip M. Elżanowski zwrócił uwagę, że "jeśli pojawiają się, nawet nie w jednym zdaniu, a na jednej stronie, trzy słowa: węgiel, państwowe spółki i Polska, to jest projekt podwyższonego ryzyka, więc o tym trzeba pamiętać".

Czytaj też: Minister Tchórzewski dobrze widzi przyszłość Polskiej Grupy Górniczej

Podczas konferencji prasowej w Enerdze SA Tchórzewski powiedział, że Energa "staje się wspólnikiem Polskiej Grupy Górniczej, jednym z wielu wspólników, gdzie zaangażowanie będzie na poziomie 15-16 proc., jeśli chodzi o kapitał całego tego przedsięwzięcia". Podał, że jest to 500 mln zł. Prezes Energa S.A. Dariusz Kaśkow wyjaśnił, że "ten udział będzie się zawierał w przedziale do 600 mln zł; tak na chwilę obecną wygląda sprawa związana z decyzjami korporacyjnymi".

Podczas konferencji minister dziękował Enerdze za to, że "(...) jednak spółki energetyczne tym razem zdecydowały się, by w sumie uczestniczyć w ratowaniu polskiego górnictwa". "To jest ważne, bo węgiel jest gwarancją polskiego bezpieczeństwa energetycznego i to jeszcze na najbliższe kilkadziesiąt lat" - tłumaczył.

Tchórzewski w środę w Gdańsku spotkał się z zarządem Energii SA oraz uczestniczył w IV Ogólnopolskim Szczycie Energetyczno-Gospodarczym. Został jednym z laureatów nagrody "Bursztyn Polskiej Energetyki 2016". Jak uzasadnili organizatorzy Szczytu, minister został wyróżniony "za konsekwentne budowanie potencjału Ministerstwa Energii oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego kraju".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA