REKLAMA

Theresa May poruszy z Morawieckim temat procedury z art. 7

  • Autor: PAP/JS
  • 20 grudnia 2017 19:29
Theresa May poruszy z Morawieckim temat procedury z art. 7 Jak zaznaczono, rząd w Londynie "przyjmuje z zadowoleniem ciągłą otwartość Komisji Europejskiej i Polski do dialogu jako najlepszej drogi do rozwiązania tej (sytuacji)". (fot. pixabay.com)

Wielka Brytania kładzie ogromny nacisk na poszanowanie rządów prawa i oczekuje, że wszyscy partnerzy będą trzymali się międzynarodowych norm i standardów - podkreślono w oświadczeniu przesłanym w środę, po decyzji KE o uruchomieniu art 7. traktatu UE wobec Polski.

"W ramach naszego głębokiego i szczerego zaangażowania z Polską, premier będzie dyskutowała na ten temat z premierem Morawieckim podczas swojej wizyty" - poinformowano.

Jak zaznaczono, rząd w Londynie "przyjmuje z zadowoleniem ciągłą otwartość Komisji Europejskiej i Polski do dialogu jako najlepszej drogi do rozwiązania tej (sytuacji)".

Pytana o to, jak Wielka Brytania zagłosowałaby w przypadku dyskusji w ramach Rady Europejskiej, rzeczniczka premier Theresy May odpowiedziała: "będziemy potrzebowali czasu, aby zapoznać się z uzasadnioną propozycją Komisji, a także pozwolić Polsce na przedstawienie swojej perspektywy". "Nie przesądzałabym wyniku tego procesu" - zaznaczono w oświadczeniu.

Szef redakcji europejskiej dziennika "The Telegraph" Peter Foster zwrócił uwagę na Twitterze, że przekazany komunikat jest łagodniejszy w tonie niż ten, który został podany brytyjskim mediom na regularnym briefingu. W nim zwrot "premier będzie dyskutowała" został zastąpiony słowami o tym, że premier "wyrazi zaniepokojenie kwestią praworządności w Polsce". "To zupełnie inny wydźwięk" - zaznaczył.

W czwartek (21 grudnia) w Warszawie odbędą się polsko-brytyjskie konsultacje rządowe, w których wezmą udział szefowie rządów obu państw, a także najważniejsi ministrowie, m.in. spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony.

W środę KE zdecydowała o uruchomieniu art 7. traktatu unijnego wobec Polski, ale dała rządowi w Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji ws. praworządności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA