REKLAMA

TK potwierdza: Będzie postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Jerzego Stępnia

  • Autor: Włodek Kaleta
  • 28 sierpnia 2017 07:32
TK potwierdza: Będzie postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Jerzego Stępnia Jak dotąd nikt nie przedstawił mi zarzutów na piśmie, choć wylosowano rzecznika dyscyplinarnego i skład sądu TK I instancji - mówi Jerzy Stępień/Fot.wikipedia.org./

Tak wynika z informacji pracowników Biura Trybunału Konstytucyjnego.

• Wyznaczono rzecznika dyscyplinarnego oraz wylosowano skład sądu dyscyplinarnego I instancji.

• Rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności zmierzające do wstępnego wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia przewinienia.

• Według sędziego Stępnia przewinienie to najprawdopodobniej jego udział w Marszu Wolności organizowanym przez PO 6 maja.

Wyznaczono już rzecznika dyscyplinarnego. Jest nim sędzia TK Stanisław Rymar, wylosowany do prowadzenia tej sprawy, jak nakazuje art. 27 ustawy z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2073).

Ponadto na podstawie art. 25, zgodnie z którym w postępowaniu dyscyplinarnym orzeka Trybunał jako sąd dyscyplinarny, wylosowany również został skład sądu dyscyplinarnego I instancji, w którego składzie znaleźli się następujący sędziowie TK: Grzegorz Jędrejek, Zbigniew Jędrzejewski oraz Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.

Zgodnie z przepisami rzecznik dyscyplinarny podejmuje czynności zmierzające do wstępnego wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do ustalenia znamion przewinienia, a także wysłuchuje sędziego, którego dotyczy zawiadomienie. Jeżeli zachodzą podstawy do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, rzecznik wszczyna je i przedstawia sędziemu Trybunału zarzuty na piśmie. Obwiniony może się od nich odwołać w terminie czternastu dni, może też złożyć wyjaśnienia oraz zgłosić wnioski o przeprowadzenie dowodów.

Spotkanie z rzecznikiem dyscyplinarnym TK

Jak dotąd sędziemu nie przedstawiono zarzutów na piśmie. - Mam wyznaczone spotkanie z panem sędzią TK Rymarem 5 września. Przed sformułowaniem zarzutów pan sędzia chce jeszcze wysłuchać moich wyjaśnień - powiedział w rozmowie z Parlamentarny.pl Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku, były prezes TK.

Pierwsze informacje o tym, że prawdopodobnie będzie prowadzone postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK w stanie spoczynku, który „angażuje się w wiece polityczne", pojawiły się jeszcze w czerwcu. Zapowiedziała je w TVP Julia Przyłębska, prezes TK. Nie powiedziała jednak, wobec kogo będzie prowadzone postępowanie. Nie było też wiadomo, czy takie postępowanie rzeczywiście dojdzie do skutku.

Czytaj też: Rzecznik dyscyplinarny rozważy oskarżenie Jerzego Stępnia

Informacje o możliwości ustanowienia rzecznika dyscyplinarnego potwierdził sędzia Jerzy Stępień, przyznając, że otrzymał w tej sprawie list od prezes TK. Choć powodu nie podano, według sędziego Stępnia chodziło najprawdopodobniej o jego udział w Marszu Wolności organizowanym przez PO 6 maja.

Kodeks Etyki Sędziego TK

Podstawą prawną do takiej decyzji była przyjęta przez parlament ustawa o statusie sędziów TK z listopada 2016 r., w której zapisano m.in.  że „Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału, naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego Trybunału Konstytucyjnego lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości”, dlatego ustanowiono w jego sprawie rzecznika dyscyplinarnego.

Sędzia Stępień nie czuje się winny

Jerzy Stępień nie czuje się winny. Twierdzi, że w zgromadzeniach tych uczestniczył, jako obywatel. Innego zdania jest prof. Kamil Zaradkiewicz, były dyrektor zespołu orzecznictwa i studiów TK. - Nikt sędziemu nie odmawia udziału w debacie publicznej, ale na pewno nie w debacie politycznej na tematy polityczne, bo to stoi w sprzeczności z jego konstytucyjnym obowiązkiem zachowania bezstronności czy apolityczności - twierdzi.

Pośród kar, jakie grożą sędziemu, te najbardziej surowe, to obniżenie emerytury od 10% do 20% na okres do 2 lat, a w przypadku pozbawienia z urzędu sędziego TK w stanie spoczynku, nawet jej odebranie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA