REKLAMA

TK: Przepisy o zasadach wyboru sędziów do KRS niekonstytucyjne

  • Autor: PAP/AT
  • 20 czerwca 2017 13:42
TK: Przepisy o zasadach wyboru sędziów do KRS niekonstytucyjne TK za niezgodne z konstytucją uznał też indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów(fot. twitter.com)

Przepisy o obecnych zasadach wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

• Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obecne zasady dot. wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niekonstytucyjne.

• Ponadto za niezgodne z konstytucją uznał indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów.

• Wyrok pięcioosobowego składu TK zapadł jednogłośnie.

"Kształt składu Rady wiąże się z zasadą równości (...) osobom, które mają wchodzić w skład organu trzeba stworzyć równe szanse" - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia TK Mariusz Muszyński.

Wniosek do TK o uznanie tych regulacji za niekonstytucyjne złożył w połowie kwietnia prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według wniosku, obecna ustawa o KRS m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do Rady, gdyż stawia w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji.

"Wskutek takiego unormowania szczególnie faworyzowani są sędziowie sądów apelacyjnych, którzy spośród 474 sędziów pozostających obecnie w służbie wybierają 2 członków Rady, podczas gdy sędziowie sądów okręgowych i rejonowych spośród 9416 sędziów tych sądów pozostających obecnie w służbie wybierają jedynie 8 przedstawicieli do KRS" - wskazywał Ziobro.

Ponadto prokurator generalny zaskarżył różnicowanie charakteru kadencji sędziów-członków KRS, których kadencje są indywidualne i parlamentarzystów-członków KRS, których kadencja jest powiązana z kadencją parlamentu. Według Ziobry te same reguły kadencji grupowej powinny dotyczyć wszystkich członków KRS.

"Intencją wniosku jest ostateczne uniknięcie ewentualnych wątpliwości dotyczących rozwiązań w nowelizacji ustawy o KRS, nad którą pracuje Sejm" - wskazywano, gdy wniosek Ziobry trafiał do TK. Głosowanie nad tą nowelizacją pierwotnie znalazło się w planie obrad Sejmu na dni 20-22 czerwca, ale we wtorek marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że Sejm nie zajmie się tą kwestią na obecnym posiedzeniu.

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, a także czterej posłowie i dwaj senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • realkityszoł 2017-06-21 06:51:21
    Niekonstytucyjni sędziowie w Trybunale orzekają o niekonstytucyjności to jest zwykła paranoja, która w głowie normalnych ludzi się nie mieści. Pislamiści z instytucji najwyższego zaufania zrobili cyrk.
  • tomasz_kubik@toya.net.pl 2017-06-20 18:59:13
    Nie wiadomo jak komentować fakt, który w polskim prawie nie ma znaczenia. Gdy oto przebieraniec w Trybunale Konstytucyjnym "dywaguje" w taki mniej więcej sposób, że Konstytucja nie jest konstytucyjna, ponieważ składa się z dwustu czterdziestu trzech artykułów, a powinny być dwieście czterdzieści dwa artykuły, a to dlatego, że nie może być dwustu czterdziestu trzech artykułów. Ale problemem jest, że między innymi Zbigniew Ziobro próbuje niszczyć sens funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego z trudnych do wyinterpretowania motywów i może błędnie wyobraża sobie, że wątpliwej próby niekonwencjonalnością zaneguje sens i standard obowiązywania prawa w Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA