REKLAMA

TK: Rzepliński nazwał śledztwo w jego sprawie "fałszywym przedstawieniem sprawy"

  • Autor: GP/PAP
  • 19 sierpnia 2016 09:21
TK: Rzepliński nazwał śledztwo w jego sprawie "fałszywym przedstawieniem sprawy" Andrzej Rzepliński w grudniu zakończy kadencję jako przewodniczący składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

• Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK) jest zdania, że prokuratura nie ma prawa badać orzeczeń TK.
• W Katowicach wszczęto śledztwo wobec sędziego za niedopuszczenie sędziów wybranych przez większość PiS do orzekania.
• Temat śledztwa już stał się obiektem komentarzy politycznych opozycji.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK), sędzia Andrzej Rzepliński wystosował list do redakcji programu informacyjnego Fakty TVN. W dokumencie, który został upubliczniony w czwartek (18 sierpnia) sędzia skomentował wszczęte postępowanie prokuratorskie wobec jego osoby.

Stanowisko głosi w kilku punktach, jak Rzepliński postrzega postępowanie wszczęte w katowickiej prokuraturze. Śledczy w górnośląskim mieście mają sprawdzić, czy doszło do przestępstwa. Rzepliński od grudnia ubiegłego roku nie dopuszcza do orzekania części sędziów wybranych przez Sejm w skład TK.

- Sprawa jest świadomie fałszywie przedstawiana jako konflikt sędziego i Prezesa Trybunału, który go nie chce dopuścić rzekomo do orzekania - zaczyna Rzepliński swoją ocenę sytuacji we wspomnianej korespondencji do mediów.

- Prokuratura nie jest kompetentna do kontroli orzeczeń Trybunału, ani sposobu ich wykonywana przez Prezesa Trybunału. Podstawy prawne legalnego wyboru trzech sędziów październikowych zostały określone w wyroku K 34/15. O prawidłowości wyboru sędziów październikowych wypowiedział się Trybunał w uzasadnieniu postanowienia U 8/15 - przytacza rozstrzygnięcia sądu konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Czytaj: Polityk PO rozkłada na czynniki pierwsze konflikt o TK

Sytuacja jest rozwojowa, bo śledztwo prokuratorskie dopiero się zaczyna. Mimo to, że jest na wstępnym etapie już stało się elementem walki politycznej.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa oceniła, że prokuratura staje się totalnym organem politycznym, policją polityczną. - Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski, w związku z czym zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób, które sprzeciwiają się jednowładztwu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Rosa podczas briefingu w Sejmie.

Jej zdaniem prezes TK będzie odpowiadał przed prokuraturą za stanie na straży państwa prawa, za działalność Trybunału Konstytucyjnego i sprzeciwianie się prezesowi Kaczyńskiemu.

Do sprawy śledztwa dotyczącego prezesa TK odniósł się też rzecznik PO Jan Grabiec, który działania prokuratury określił jako prawdopodobnie próbę politycznego odwetu na Trybunale i jego prezesie.

- Sam fakt wszczęcia postępowania wydaje się zdumiewający i absurdalny - podkreślił Grabiec. Jego zdaniem postępowanie nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę prokuratury należy łączyć z porażką, jakiej rząd i większość parlamentarna doznali, gdy TK ogłosił orzeczenie w sprawie nowej ustawy o Trybunale, wskazując, że duża część jej przepisów jest sprzeczna z konstytucją.

Również PSL oceniło, że wszczęcie śledztwa w sprawie Rzeplińskiego świadczy o upolitycznieniu prokuratury. Poseł Stronnictwa Piotr Zgorzelski powiedział, że decyzja prokuratury nie dziwi, bo wpisuje się w scenariusz walki z TK.

- Prokuratura działa na polityczne zlecenie i jest użyta jako narzędzie w wojnie z Trybunałem - zaznaczył. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że nie dziwi go decyzja prokuratury w sprawie prezesa Rzeplińskiego.

- Sytuacja, w której trzech sędziów-pracowników TK pobiera wynagrodzenie, a nie jest dopuszczona do pracy, jest absurdalna - podkreślił. Jak ocenił, winnym całej sytuacji jest system, który jest dziurawy i dopuścił do wydarzeń, w których można wybierać wielu sędziów, z których nie wszyscy muszą być zaprzysiężeni. Dlatego - mówił Kulesza - jedynym rozwiązaniem kryzysu wokół TK jest zmiana konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Maja 2016-08-20 22:17:04
    Przecież ty BYDLAKU CZERWONA ty nie ORZEKARZ tylko wydajesz WYROKI i BEZWZGLĘDE DECYZJĘ!!! . Moja RACJA i KONIEC!!! Byle do grudnia, ale SABAKA krwi NAPSUJE!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA