REKLAMA

TK: Rzepliński nazwał śledztwo w jego sprawie "fałszywym przedstawieniem sprawy"

 • Autor: GP/PAP
 • 19 sierpnia 2016 09:21
TK: Rzepliński nazwał śledztwo w jego sprawie "fałszywym przedstawieniem sprawy" Andrzej Rzepliński w grudniu zakończy kadencję jako przewodniczący składu orzekającego Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

• Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK) jest zdania, że prokuratura nie ma prawa badać orzeczeń TK.
• W Katowicach wszczęto śledztwo wobec sędziego za niedopuszczenie sędziów wybranych przez większość PiS do orzekania.
• Temat śledztwa już stał się obiektem komentarzy politycznych opozycji.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego (TK), sędzia Andrzej Rzepliński wystosował list do redakcji programu informacyjnego Fakty TVN. W dokumencie, który został upubliczniony w czwartek (18 sierpnia) sędzia skomentował wszczęte postępowanie prokuratorskie wobec jego osoby.

Stanowisko głosi w kilku punktach, jak Rzepliński postrzega postępowanie wszczęte w katowickiej prokuraturze. Śledczy w górnośląskim mieście mają sprawdzić, czy doszło do przestępstwa. Rzepliński od grudnia ubiegłego roku nie dopuszcza do orzekania części sędziów wybranych przez Sejm w skład TK.

- Sprawa jest świadomie fałszywie przedstawiana jako konflikt sędziego i Prezesa Trybunału, który go nie chce dopuścić rzekomo do orzekania - zaczyna Rzepliński swoją ocenę sytuacji we wspomnianej korespondencji do mediów.

- Prokuratura nie jest kompetentna do kontroli orzeczeń Trybunału, ani sposobu ich wykonywana przez Prezesa Trybunału. Podstawy prawne legalnego wyboru trzech sędziów październikowych zostały określone w wyroku K 34/15. O prawidłowości wyboru sędziów październikowych wypowiedział się Trybunał w uzasadnieniu postanowienia U 8/15 - przytacza rozstrzygnięcia sądu konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Czytaj: Polityk PO rozkłada na czynniki pierwsze konflikt o TK

Sytuacja jest rozwojowa, bo śledztwo prokuratorskie dopiero się zaczyna. Mimo to, że jest na wstępnym etapie już stało się elementem walki politycznej.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa oceniła, że prokuratura staje się totalnym organem politycznym, policją polityczną. - Skończyły się Światowe Dni Młodzieży, papież Franciszek wyjechał z Polski, w związku z czym zakończył się także okres miłosierdzia i dobroci dla opozycji i osób, które sprzeciwiają się jednowładztwu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - mówiła Rosa podczas briefingu w Sejmie.

Jej zdaniem prezes TK będzie odpowiadał przed prokuraturą za stanie na straży państwa prawa, za działalność Trybunału Konstytucyjnego i sprzeciwianie się prezesowi Kaczyńskiemu.

Do sprawy śledztwa dotyczącego prezesa TK odniósł się też rzecznik PO Jan Grabiec, który działania prokuratury określił jako prawdopodobnie próbę politycznego odwetu na Trybunale i jego prezesie.

- Sam fakt wszczęcia postępowania wydaje się zdumiewający i absurdalny - podkreślił Grabiec. Jego zdaniem postępowanie nadzorowanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę prokuratury należy łączyć z porażką, jakiej rząd i większość parlamentarna doznali, gdy TK ogłosił orzeczenie w sprawie nowej ustawy o Trybunale, wskazując, że duża część jej przepisów jest sprzeczna z konstytucją.

Również PSL oceniło, że wszczęcie śledztwa w sprawie Rzeplińskiego świadczy o upolitycznieniu prokuratury. Poseł Stronnictwa Piotr Zgorzelski powiedział, że decyzja prokuratury nie dziwi, bo wpisuje się w scenariusz walki z TK.

- Prokuratura działa na polityczne zlecenie i jest użyta jako narzędzie w wojnie z Trybunałem - zaznaczył. Rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza powiedział, że nie dziwi go decyzja prokuratury w sprawie prezesa Rzeplińskiego.

- Sytuacja, w której trzech sędziów-pracowników TK pobiera wynagrodzenie, a nie jest dopuszczona do pracy, jest absurdalna - podkreślił. Jak ocenił, winnym całej sytuacji jest system, który jest dziurawy i dopuścił do wydarzeń, w których można wybierać wielu sędziów, z których nie wszyscy muszą być zaprzysiężeni. Dlatego - mówił Kulesza - jedynym rozwiązaniem kryzysu wokół TK jest zmiana konstytucji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Maja 2016-08-20 22:17:04
  Przecież ty BYDLAKU CZERWONA ty nie ORZEKARZ tylko wydajesz WYROKI i BEZWZGLĘDE DECYZJĘ!!! . Moja RACJA i KONIEC!!! Byle do grudnia, ale SABAKA krwi NAPSUJE!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA