REKLAMA

Trwa próba sił w sprawie NIK. Petru: PiS panicznie boi się kontroli

  • Autor: GP
  • 22 września 2016 10:31
 Trwa próba sił w sprawie NIK. Petru: PiS panicznie boi się kontroli Ryszard Petru widzi w sprawie immunitetu szefa NIK paniczny strach Prawa i Sprawiedliwości przed kontrolą. (fot.:twitter.com/ryszardpetru)

• W Sejmie procedowanie są wnioski o uchylenie immunitetu szefa NIK. Komisja zarekomendowała odebranie go Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.
• Ryszard Petru komentuje to krótko: PiS panicznie boi się kontroli.
• Wedle informacji prasowych najbardziej prawdopodobnym kandydatem PiS na szefa NIK jest poseł Wojciech Szarama.

W cieniu tematu aborcyjnego, który zdominował XXVI posiedzenie Sejmu, pracują inne komisje parlamentarne. Podczas posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej posłowie zajęli się wnioskami o uchylenie immunitetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Teraz tę funkcję sprawuje Krzysztof  Kwiatkowski, były poseł PO i był minister sprawiedliwości w rządach tej partii.

Komisja w środę (21 września) zarekomendowała uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu.

Prokuratura próbuje uchylić immunitet przysługujący Kwiatkowskiemu w dwóch postępowaniach karnych. Z dwóch ważniejszy jest zarzut ustawiania konkursów na szefów delegatur NIK w regionach.

Ryszard Petru (Nowoczesna) skomentował ten temat bardzo dosadnie: - PiS bardzo boją się kontroli.

Polityk Nowoczesnej przekonywał dziennikarzy w Sejmie, że NIK jako instytucja obsadzona w poprzednich kadencjach jest bardzo niewygodny dla PiS. NIK kontroluje bowiem działania administracji rządowej.

Onet.pl sugeruje, że PiS będzie próbować odwołać szefa NIK, co pozwoliłoby wybrać na jego miejsce nowego prezesa. Jeśli zostanie mu uchylony immunitet, a prokuratura postawi zarzuty szansa na to, że Kwiatkowski będzie musiał podać się do dymisji będzie jeszcze większa.

Na niekorzyść Kwiatkowskiego przemawia fakt, że na ostatnim posiedzeniu Sejmu komisje, a potem cała izba negatywnie zaopiniowały sprawozdanie Izby za działalność w roku ubiegłym. Co ważne była to pierwsza kata sytuacja od kiedy powstałą Najwyższa Izba Kontroli.

Krzysztof Kwiatkowski z racji wykonywanej funkcji ma immunitet, źródło: youtube.com

Kwiatkowski nie ma zamiaru poddać się łatwo, czy też ułatwić jego odwołanie dymisją. Zaprzeczył jakoby miał taki plan.

Wedle informacji portalu Onet.pl najbardziej prawdopodobnym kandydatem PiS na szefa NIK jest poseł Wojciech Szarama.

Krzysztof Kwiatkowski był senatorem VII i posłem VII kadencji odpowiedni Senatu i Sejmu. W latach 2009 do 2011 kierował resortem sprawiedliwości w rządach Donalda Tuska. Od 2013 roku jest szefem NIK.

W sierpniu 2015 roku Prokuratura Apelacyjnej w Katowicach złożyła wniosek o uchylenie mu immunitetu w związku z zamiarem przedstawienia zarzutów dotyczących przestępstw urzędniczych związanych z niektórymi konkursami na kierownicze stanowiska w NIK.

Krzysztof Kwiatkowski wniósł do marszałka Sejmu o uchylenie mu immunitetu, deklarując również przekazanie nadzoru nad prowadzonymi kontrolami i jednostkami organizacyjnymi izby swoim zastępcom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • pani_w_okularach 2016-09-22 14:26:45
    CZEKAM, KIEDY PAN PETRU ZMĄDZRZEJE, NIE LICZYŁABYM NA TO ŻE KIEDYKOLWIEK DOJDZIE PAN DO WLADZY, PRZECIEŻ NIKT PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH NIE ODDA WŁADZY BANKOM, NIE? SZCZUCIE I WSZYSTKO NA NIE WOBEC PIS NA NIC SIE ZDAREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA