REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Jurek proponuje Dudzie, by zresetował spór

  • Autor: GP
  • 28 października 2016 12:06
Trybunał Konstytucyjny: Jurek proponuje Dudzie, by zresetował spór Marek Jurek chce resetu Trybunału Konstytucyjnego. (fot.:youtube.com)

• Polski polityk prawicy Marek Jurek zaproponował, by Andrzej Duda zresetował sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Jurek widzi rozwiązanie w referendum ogólnokrajowym.
• Inną propozycją Jurka jest wymiana całego składu TK.
• Polityk ocenił, że w całej sprawie Jarosław Kaczyński dał się wmanewrować PO w nadgorliwą reakcję, której efekty teraz odczuwa.
• Spór o TK wybuchł w grudniu 2015 roku.

Marek Jurek skomentował w piątek (28 października) kolejną odsłonę politycznego sporu o Trybunał Konstytucyjny (TK). W końcowych dniach października Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opiniowała budżet TK na rok 2017, sytuacja na komisji poirytowała opozycję.

- Prezydent powinien podjąć własną inicjatywę w tej sprawie - mówił Jurek na antenie RMF FM. -   Proponuję, by zaproponował dialog społeczny, być może nawet na poziomie referendalnym. Jest potrzebne rozwiązanie satysfakcjonujące dla większości społeczeństwa, ale w jakimś sensie narzucone centralom partyjnym, albo będziemy ciągani jak do tej pory.

Polityk widzi w takim rozwiązaniu pewną "opcję zerową", choć trudno ustalić, czy jego propozycja nie wymagałaby zmiany Konstytucji. Na taki scenariusz opozycja prawdopodobnie nie wyrazi zgody.

Czytaj: PO oskarża PiS o atak na TK w Komisji Sprawiedliwości

- Powołanie nowego Trybunału w sposób satysfakcjonujący dla większości społeczeństwa i polityków, to opcja zerowa - mówił Marek Jurek. Po czym nawiązał do sporu, który jest pochodną sytuacji wokół TK, sporu rząd - Komisja Europejska. - Trzeba jasno powiedzieć Komisji: żadnego dialogu, nie macie żadnych kompetencji, żeby ingerować w sprawy polskie.

Jurek następnie odniósł się do tego, jak widzi genezę całego sporu.

- Jarosław Kaczyński dał się wpuścić w pułapkę Platformie Obywatelskiej, która naruszyła prawo i udało jej się sprowokować działanie w odwrotnym kierunku.

Przypomnijmy, że pierwsze zmiany, które zainicjowały spór konstytucyjny były podejmowane ponad rok temu (czerwiec 2015) w VII kadencji Sejmu. PO i PSL znowelizowały wówczas prawo dotyczące Trybunału i wybrały "z zapasem" sędziów do TK, przyspieszając wybór dwóch.

W grudniu minie rok, od kiedy trwa spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, w grudniu upłynie też kadencja prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Ponieważ Komisja Sprawiedliwości odłożyła na przyszły rok opiniowanie budżetu TK, nowy prezes tej instytucji będzie reprezentował TK w procesie opiniowania budżetu sądu konstytucyjnego w 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA