REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Sędzia Andrzej Zielonacki złożył ślubowanie

  • Autor: PAP/AT
  • 28 czerwca 2017 12:48
Trybunał Konstytucyjny: Sędzia Andrzej Zielonacki złożył ślubowanie Andrzej Zielonacki (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Zielonackiego.

Zielonacki został wybrany przez Sejm w miejsce wiceprezesa TK Stanisława Biernata, którego kadencja upłynęła 26 czerwca.

Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Zielonacki (rocznik 1954 r.) to doktor prawa; od 1992 r. prowadzi w Poznaniu kancelarię adwokacką.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zielonackiego - przy sprzeciwie posłów opozycji, którzy zadawali mu wiele pytań, m.in. o kwestie światopoglądowe i o sympatie polityczne.

Andrzej Zielonacki został zaprzysiężony (fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

"Poglądy mam konserwatywne" - odpowiadał kandydat. "Moje sympatie polityczne są określone" - przyznał. "Mogę zapewnić, że niezależnie od sympatii politycznych, sędzia TK jest od tego, by badać zgodność ustawy (z konstytucją) niezależnie od tego, jaka większość ją uchwaliła" - oświadczył. "Jako adwokat swoje poglądy zostawiałem na wieszaku w kancelarii" - powiedział, deklarując, że tak samo będzie czynił jako sędzia TK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • DługoPIS nie porządzi 2017-06-28 16:10:15
    Trybunału Konstytucyjnego już nie ma.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA