REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny: Sędzia Mariusz Muszyński miał być agentem

  • Autor: GP
  • 23 listopada 2016 12:21
Trybunał Konstytucyjny: Sędzia Mariusz Muszyński miał być agentem Nominowany do TK z poparciem PiS sędzia miał zataić istotną informację o swojej przeszłości. (fot.:youtube.com)

• Mariusz Muszyński miał ukryć, że pracował dla Urzędu Ochrony Państwa (UOP) po studiach.
• Obecny sędzia Trybunału Konstytucyjnego (TK) miał nawet pracować w operacjach wywiadowczych w Berlinie.
• TK ocenił, że zatajenie tej informacji (jeśli się one potwierdzą) może skutkować problemami dla sędziego.

W środę (23 listopada), informacje o zatajeniu faktów z przeszłości przez sędziego Trybunału Konstytucyjnego (TK) podała "Gazeta Wyborcza". Sędzią, który ukrył cześć swojego życiorysu ma być Mariusz Muszyński.

Wedle doniesień periodyku Muszyński był w latach 90. XX w. agentem Urzędu Ochrony Państwa (UOP).

Młody prawnik (Muszyński) po studiach miał trafić do służby, przejść szkolenie w szkole szpiegów w Kiejkutach, a później pracować pod przykrywką w Berlinie. Kariera szpiegowska obecnego sędziego TK miała się zakończyć na stolicy Niemiec, bo po jego pracy tam wydalono go ze szpiegowskiej służby.

- Sama praca w służbach specjalnych nie jest przeszkodą w sprawowaniu funkcji sędziego. Przeszkodą jest zatajenie tej służby - potwierdzono w Trybunale Konstytucyjnym dziennikarzom Wyborczej.

Czytaj: W Sejmie pracować będzie Komisja Sprawiedliwości, na niej ustawa o procedurach przed TK

Sędzia Muszyński jest nowym nominatem do TK, wybranym głosami PiS. Jest doktorem habilitowany nauk prawnych, nauczycielem akademickim prawa, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Mandat sędziego TK sprawuje od grudnia 2015 roku.

UOP, który miał koordynować pracę szpiegowską sędziego, to istniejąca w latach 1990 do 2002 agenda ówczesnej MSW. Był to organ powstały bezpośrednio z SB PRL.

Sprawą niewyjaśnionej przeszłości sędziego TK zainteresowała się Platforma Obywatelska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA