REKLAMA

Trybunał Stanu i brak poparcia rządu na kolejną kadencję? Były premier zabrał głos

  • Autor: PAP/JS
  • 13 kwietnia 2016 16:55
Trybunał Stanu i brak poparcia rządu na kolejną kadencję? Były premier zabrał głos B. premier odniósł się też do pojawiających się w mediach opinii, że w jego przypadku powinna być zastosowana najsurowsza z możliwych kar (fot. premier.gov.pl)

Były premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie ujawnione nagrania potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa ws. katastrofy smoleńskiej, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają "atmosferą nacisku wobec pilotów".

"Jestem właściwie pewien, że radykalny wrzask, jaki rozległ się w ostatnich dniach w Polsce, jest spowodowany kolejnymi ustaleniami ekspertów i prokuratury w sprawie tego, co działo się na pokładzie Tu-154 tuż przed katastrofą. (...) Te ostatnie ujawnione także nagrania potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają atmosferą nacisku wobec pilotów. To także znajduje potwierdzenia" - powiedział Tusk dziennikarzom w Strasburgu, komentując opinie, że w związku z katastrofą smoleńską powinien ponieść karę i stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Ja się nie dziwię, że ponieważ wywraca się wszystkie te tezy o zamachach i o winie Tuska, to powoduje taką nerwowość Antoniego Macierewicza, Jarosława Kaczyńskiego i innych szefów PiS-u. Ale mam nadzieję, że zdrowy rozsądek - nawet jeśli będziemy potrzebowali trochę czasu - pomoże nam przetrwać ten czas wielkiego zakłamania" - powiedział.

B. premier odniósł się też do pojawiających się w mediach opinii, że w jego przypadku powinna być zastosowana najsurowsza z możliwych kar. "Nawet znam sądy, w jaki sposób przeprowadzić egzekucję: czy publicznie, czy kameralnie. Niektórych to cieszy, mnie raczej śmieszy. Ja mam trochę inne poczucie humoru" - mówił b. premier.

Jak mówił, nie komentowałby tej sprawy, gdyby chodziło tylko o "ekstrawaganckich komentatorów czy dziennikarzy, którzy już dawno poza granice przyzwoitości, ekstrawagancji czy dziwactwa się przesunęli". "Niepokojące jest to, że parlamentarzyści obozu rządzącego i główni politycy PiS idą dokładnie tą samą drogą" - dodał Tusk.

Przyznał, że ma pewną "osobistą satysfakcję", iż jest obiektem zainteresowania liderów PiS. "Mam wrażenie, że to jest może trochę zwyrodniała, ale forma respektu i takiego politycznego +szacunku+ wobec mojej osoby" - powiedział.

Pytany, czy obawia się, że rząd polski nie poprze jego kandydatury na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej, Tusk odparł: "Nie miałem poparcia PiS-u, nie mam poparcia PiS-u i pewnie nigdy w przyszłości poparcia PiS-u nie będę miał w żadnej sprawie. Mogę z tym żyć".

Czytaj: Nie będzie poparcia dla Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej?

Odnosząc się do treści wystąpień prezydenta Andrzeja Dudy i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wygłoszonych w trakcie obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej, Tusk ocenił, że "jeśli ktoś komuś ma wybaczać w Polsce dzisiaj, to jest pytanie, czy Polacy wybaczą kiedyś to, że z katastrofy smoleńskiej zrobili pretekst do wojny domowej, która trwa od sześciu lat i nie widać jej końca".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA