REKLAMA

Tusk: Decyzja ws. ukarania Polski mało prawdopodobna

  • Autor: PAP/JS
  • 20 października 2016 16:40
Tusk: Decyzja ws. ukarania Polski mało prawdopodobna Donald Tusk w czasie briefingu dla mediów w Brukseli. (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w Brukseli, że ewentualna decyzja o umożliwieniu ukarania Polski za sprawę Trybunału Konstytucyjnego jest mało prawdopodobna.

"Ponieważ wiemy, że ewentualna decyzja musi zapadać jednogłośnie w sprawie danego kraju, który jest poddany takiej krytyce, wydaje się to dziś, delikatnie mówiąc, mało prawdopodobne" - powiedział Tusk przed wejściem na szczyt UE.

Były premier z dystansem wyraził się o ewentualnym przeniesieniu procedury praworządności na poziom Rady Europejskiej. "Ja bym wolał zajmować się sprawami konkretnymi. Pozostaję bardzo krytyczny w ocenie tego, co robi dzisiejsza władza w Polsce z Trybunałem Konstytucyjnym, ale chciałbym podejmować działania, które mogą przynieść efekt" - zaznaczył.

Czytaj też: Europosłowie PiS do Timmermansa: W zaleceniach KE są fałszywe wnioski

Obecnie prowadzona przez Komisję Europejską procedura praworządności jest na drugim etapie. Kolejnym krokiem może być uruchomienie artykułu 7 unijnego traktatu i wniosek do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Artykuł 7 umożliwia w ostateczności nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu tego kraju. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych (bez kraju, którego dotyczy problem), że zasady rządów prawa są naruszane. Swój sprzeciw zapowiedziały już Węgry.

"Trzeba będzie poczekać na efekt pracy Komisji. Nikogo nie zachęcam do działań, które polegają tylko na demonstracji, ale bardzo wspieram wszystkich naszych europejskich przyjaciół, którzy z dobrą wolą troszczą się o stan demokracji i praworządności w Polsce" - powiedział Tusk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA