REKLAMA

Tusk: Europa chciałaby na powrót wiarygodnej Polski

  • Autor: PAP/JS
  • 13 września 2016 14:16
Tusk: Europa chciałaby na powrót wiarygodnej Polski Podczas briefingu prasowego w Warszawie Tusk powiedział, że niektóre zdarzenia w Polsce "ciągle pozostają przedmiotem europejskiego niepokoju i troski" (fot.:flickr.com/CC BY-ND 2.0)

Niektóre zdarzenia w Polsce ciągle pozostają przedmiotem europejskiego niepokoju i troski; Europa chciałaby, by Polska znów była państwem wiarygodnym, również jeśli chodzi o praworządność - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk, odnosząc się do wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej.

Podczas briefingu prasowego w Warszawie Tusk powiedział, że niektóre zdarzenia w Polsce "ciągle pozostają przedmiotem europejskiego niepokoju i troski". - Komisja Wenecka czy dzisiejsza debata w Parlamencie Europejskim pokazują, że istotna część Europy chciałaby, aby Polska znów była państwem bardzo wiarygodnym, również jeśli chodzi o praworządność - mówił szef Rady Europejskiej.

Pytany był też o poniedziałkową wypowiedź szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który stwierdził, że jego ugrupowanie nie przywiązuje jakiejś szczególnej wagi do wizyty Komisji Weneckiej w Polsce. - Wszystko, co mieliśmy do powiedzenia Komisji, już powiedzieliśmy. Wszystko, co Komisja chciała się dowiedzieć, to już się dowiedziała. Teraz to jest wizyta bardziej taka krajoznawcza - powiedział Terlecki.

W ocenie Tuska takie słowa są "nieodpowiedzialne". - Komisja Wenecka pojawiła się w Polsce na zaproszenie przedstawicieli PiS. Sama nie zgłosiła się na tę "wycieczkę krajoznawczą" - powiedział szef RE. Delegacja Komisji Weneckiej jest w Polsce trzeci raz; za pierwszym razem o opinię KW zwrócił się szef MSZ.

Zdaniem Tuska, gdy przedstawiciele Komisji Weneckiej negatywnie zaopiniowali to, co się dzieje w naszym kraju, to - jak mówił - "okazało się, że jest tutaj tylko wycieczkowiczem".

Tusk odniósł się też do wtorkowej debaty w PE na temat sytuacji w Polsce. W debacie - jak informował wiceszef MSZ Konrad Szymański - nie weźmie udziału premier Beata Szydło; rząd ma reprezentować wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, nie wiadomo, czy będzie mógł zabrać głos.

- Zawsze lepiej być niż nie być, szczególnie w polityce nieobecni nie mają racji - powiedział Tusk.

- Wyobrażam sobie też, że dla polskiego rządu dziś nie jest najwygodniejsze wysłuchiwać - często uzasadnionych - pretensji ze strony wielu europejskich polityków. Być może rząd polski uznał, że brakuje mu trochę argumentów w tej debacie - ocenił. - Dla Polski zawsze lepiej byłoby, gdyby polscy przedstawiciele byli i mieli dobre argumenty - dodał.

Przeprowadzenia debaty w Parlamencie Europejskim chciała większość frakcji w PE. Debata ma koncentrować się na kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego, a także niektórych innych sprawach, budzących zaniepokojenie części europosłów, jak np. sytuacja mediów publicznych, ustawa o policji, prokuraturze, służbie cywilnej, prawa kobiet i plany zwiększenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W debacie wezmą udział przedstawiciele Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz po jednym przedstawicielu wszystkich frakcji w PE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • PO-hańba i WSTYD!!! 2016-09-20 00:05:25
    Polska jest wiarygodna dla EUROPY !!! ODWRACANIE się od NIEMCÓW i ich chorych Aspiracji nie EUROPY!!!? Merkel her tuska nagrodziła za to ze był POSŁUSZNY!!! Wiernie WYKONYWAŁ i był za wszystkim co Niemcy CHCIELI w UE!!! Żadnego SPRZECIWU!!! KTO jest innego zdania niż NIEMCY-jest PRZECIWKO EUROPIE!!! Niemcy zawsze mają RACJĘ i DOBRO EUROPY jest ich nadrzędnym CELEM!!!? To tak samo jak DOBRO ŚWIATA dla SOWIETÓW(putina)!!!?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA