REKLAMA

Tusk: Kopacz zagrała ryzykownie, Polska na tym zyska

  • Autor: TM
  • 25 września 2015 08:49
Tusk: Kopacz zagrała ryzykownie, Polska na tym zyska W ocenie Donalda Tuska, Polska przez lata korzystała na unijnej solidarności. Fot. premier.gov.pl

Polska raczej zyska na stanowisku rządu w sprawie imigrantów - uważa Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. Polska wyraźnie zaakcentowała problem ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej - powiedział w TVP Info.

Były premier nie widzi problemu, że zagłosowaliśmy inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Pani premier Kopacz zagrała bardzo odważnie, z pewnym ryzykiem, ale Polska raczej na tym wygrała - stwierdził.

"Polska dała sygnał, że jest solidarna"

Jak dodał, nie zmienimy faktu, że miliony ludzi chcą przybyć do Europy i musimy zrobić wszystko, by zabezpieczyć kontynent z napływem tak dużych fal imigracyjnych.

Według Tuska, Polska dała sygnał, że jest solidarna, ale też że oczekuje wysłuchania naszego głosu w kwestii obrony zewnętrznych granic.

W ocenie Donalda Tuska, Polska przez lata korzystała na unijnej solidarności. Teraz przyszedł czas, by się odpłacić za ten okres.

Musimy się tego nauczyć, że idea solidarności oznacza też gotowość, żeby coś poświęcić od siebie - powiedział.

Dodał, że Polacy są sceptyczni w tej sprawie, ale "czasem trzeba zapłacić, żeby później znowu coś dostać".

"Europa powinna być w pełni otwarta"

Donald Tusk zwrócił uwagę, że przez pewien czas wielu europejskich polityków uważało, że Europa powinna być w pełni otwarta dla uchodźców i przyjmować każdego.

Ten sposób myślenia nie przewidywał jednak skali zjawiska. Tego, że mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Raczej z nową wędrówką ludów, a nie problemem uchodźców, znanym kilka czy kilkanaście lat temu - podkreślił.

Jak dodał, ostatecznie udało się przekonać unijnych przywódców, że trzeba zacząć rozmawiać o powstrzymaniu fali uchodźców w sposób humanitarny. Jedną metod ma być zwiększona kontrola na zewnętrznych granicach Unii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • byly_wyborca_po 2015-09-25 10:25:36
    Skoro nielegalni imigranci przynoszą takie zyski, to dlaczego Niemcy chcą siłą wcisnąć ich pozostałym krajom UE? (pytanie retoryczne)REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA