REKLAMA

Tusk: Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 12:23
Tusk: Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej Tusk przypomniał wizytę prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 r. "Krzyczeliśmy wtedy: nie ma wolności bez solidarności" - zaznaczył. (fot. Donald Tusk/twitter)

Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem.

Tusk przypomniał wizytę prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 r. "Krzyczeliśmy wtedy: nie ma wolności bez solidarności" - zaznaczył.

"Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza odzyskana wolność będzie musiała być obroniona, będziemy musieli zapewnić jej gwarancje. A to oznaczało, że będziemy musieli zacieśnić współpracę z Europą i Stanami Zjednoczonymi" - mówił Tusk.

Czytaj też: Obama: Europa najbliższym przyjacielem USA

"Dziś chciałbym powtórzyć te słowa z niewielką zmianą, ponieważ tak naprawdę znaczenie tych słów pozostaje niezmienne. Nie ma wolności w Europie bez solidarności atlantyckiej" - podkreślił.

Tusk wskazał, że przez wiele lat wzmacniane były relacje pomiędzy Europą a Stanami Zjednoczonymi. "Dziś jest jeszcze większa potrzeba podejmowania takich wysiłków" - zaznaczył.

"Dbamy o jedność całej wspólnoty politycznej Zachodu i to jest sprawa kluczowa" - wskazał szef Rady Europejskiej.

Brexit to incydent

"Brexit, choć jest wydarzeniem smutnym i ważkim, ale jest to incydent, jest to początek procesu. I jest to przesłanie skierowane do naszych oponentów do wewnątrz i na zewnątrz. I oponentom mogę powiedzieć z całą pewnością (...), że nie ma alternatywy wobec współpracy transatlantyckiej" - mówił Tusk.

Tusk podkreślił wagę takich wartości jak demokracja i prawa człowieka. "I będziemy działać dalej w tym duchu, to jest istota naszych więzi, które łączą Europę ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział. Zaznaczył, że Europa cieszy się, że ma Stany Zjednoczone jako partnera. Dodał jednak, że podczas rozmów w różnych miastach europejskich coraz częściej słychać o "sloganach antydemokratycznych, eurosceptycyzmie, odwołaniach do izolacjonizmu".

"I dobrze by było, żebyśmy dziś wyraźnie powiedzieli, że ktokolwiek obróci się przeciwko Ameryce szkodzi Europie, kto obróci się przeciwko Europie - szkodzi Ameryce. Ktokolwiek podważa podstawy demokracji szkodzi Ameryce oraz Europie" - zauważył Tusk.

"Myśmy budowali demokrację liberalną z determinacją po obu stronach Atlantyku. Powinniśmy chronić to dziedzictwo, niezwykle bogate, ale też zaskakująco świeże. I przy tej okazji pomyślałem o słowach Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta USA, który powiedział, że jeżeli chodzi o władzę, nie możemy już polegać na pewności człowieka, lecz tę pewność powinniśmy kontrolować przez siłę konstytucji" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA