REKLAMA

Tusk o polityce zagranicznej PiS: To dryfowanie na peryferiach

 • Autor: aw/PAP
 • 08 grudnia 2016 12:09
Tusk o polityce zagranicznej PiS: To dryfowanie na peryferiach W polityce, jeśli ktoś przesadzi z oceną swoich możliwości, może doprowadzić do katastrofy - powiedział Tusk. (fot. premier.gov.pl)

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował politykę zagraniczną prowadzoną przez rząd w Warszawie, oceniając, że prowadzi ona do dryfowania Polski w stronę peryferii.
• Jego zdaniem lansowana przez PiS idea "międzymorza" wynika ze złej oceny możliwości kraju.

"To, co najważniejsze i co mnie najbardziej niepokoi, to dryfowanie Polski w tym układzie geopolitycznym znowu w stronę peryferii, w stronę samotności" - powiedział Tusk w wywiadzie dla Onet.pl.

Jego zdaniem przez ostatni rok, odkąd władzę w Polsce sprawuje PiS, zmarnowano potencjał odgrywania większej roli w Europie, który wynikał z zacieśniania relacji z Francją i Niemcami.

"Zmarnowanie tego w ciągu roku, ta antyeuropejska czy nie do końca europejska polityka i retoryka to coś, co w dzisiejszym niestabilnym świecie, może nie za miesiąc, ale za rok, może doprowadzić do dezintegracji. Polska ponosi współodpowiedzialność, w najlepszym tego słowa znaczeniu, za całość Europy" - przekonywał były premier.

Jak zaznaczył, groźna dla kraju jest zła ocena własnych możliwości i sił. "Na przykład idea międzymorza lansowana przez polityków PiS, a więc Polska, która położona między Rosją a Niemcami, a precyzyjniej właściwie między Rosją a UE, wybuduje jakiś wyśniony pas od morza do morza, który okaże się spełnieniem tych mocarstwowych wizji... W polityce, jeśli ktoś przesadzi z oceną swoich możliwości, może doprowadzić do katastrofy" - powiedział Tusk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • ojapikole 2016-12-14 14:58:30
  @antygłupo prostytutki też potrafią się dogadać z każdym.
 • Antygłupol 2016-12-08 14:01:25
  Do wicekwacek: Gdyby nie ci kolonizatorzy to przejmowane firmy by w większości po prostu upadły. Wtedy ich parcownicy byliby rzeczywiście wolni. Na peryferia Europy wyprowadza nas PIS. Za PO, dogadywaliśmy się z wszystkimi. Teraz jedynym naszym przyjacielem są Węgry a rządu nikt poważnie nie traktuje (dobitnie było to widać po wizycie w Londynie kiedy na spotkanie połowy naszego rządu wyszedł jeden, mało ważny minister).
 • wicekwacek 2016-12-08 12:55:38
  A kto Panie Tusk wyprowadził Polskę na peryferia Europy ? Po to tylko aby wprowadzić do Polski kapitał zachodni z Berlina, Brukseli i Paryża, zaś Polski kapitał oddać za psi grosz kolonizatorom.
 • taaaaaktojaaaaa 2016-12-08 12:42:36
  donek nie mierzy wysoko. jemu wystarczyło wydymanie rodaków i ustawienie swoich. zrobienie czegoś dla nas jest poza jego wyobraźnią oraz standardami politycznymi. gdzie jest słonko kiedy śpi? w brukseli! :DREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA