REKLAMA

Tusk: Projekt porozumienia z W. Brytanią "dobrą podstawą" do kompromisu

  • Autor: PAP/JS
  • 02 lutego 2016 13:37
Tusk: Projekt porozumienia z W. Brytanią "dobrą podstawą" do kompromisu Projekt zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie dostępu do niektórych świadczeń socjalnych (fot. EPP Summit March/flickr.com/CC BY 2.0)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił we wtorek (2 lutego) propozycje porozumienia z Wielką Brytanią przed planowanym w tym kraju referendum ws. członkostwa w UE. Ocenił, że to "dobra podstawa do kompromisu".

Projekt zakłada m.in. ustanowienie "mechanizmu zabezpieczającego", który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa UE na cztery lata.

Wyjątkowa sytuacja to taka, w której napływ migrantów zarobkowych obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych. Decyzja o uruchomieniu tego mechanizmu miałaby zapadać w Radzie UE, w której zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich, kwalifikowaną większością głosów.

Projekt zakłada także, że KE przedstawi propozycje zmiany unijnych przepisów w sprawie "eksportu zasiłków na dzieci", czyli wypłacania zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie.

Czytaj też: Donald Tusk: Jest postęp w rozmowach z W. Brytanią. We wtorek będzie projekt porozumienia

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA