REKLAMA

Tusk przedstawił UE uzgodniony z Turcją projekt planu ws. migracji

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2016 15:50
Tusk przedstawił UE uzgodniony z Turcją projekt planu ws. migracji Według źródeł projekt, wynegocjowany z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu, trafił pod obrady szefów unijnych państw i rządów (fot.facebook.com/europeancouncilpresident)

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił po południu unijnym przywódcom uzgodniony z Turcją projekt planu współpracy w celu zahamowania fali migracyjnej - poinformowały unijne źródła.
• Zwrócił się o przyjęcie tekstu bez poprawek.

Według źródeł projekt, wynegocjowany z tureckim premierem Ahmetem Davutoglu, trafił pod obrady szefów unijnych państw i rządów. Jeśli zostanie zaakceptowany, to do przywódców "28" dołączy Davutoglu, by ostatecznie przypieczętować porozumienie.

W trakcie kilku godzin negocjacji z tureckim premierem wypracowano propozycje kompromisu w spornych dotychczas kwestiach. Uzgodniono m.in., że już od 20 marca, czyli od najbliższej niedzieli, rozpocznie się odsyłanie do Turcji imigrantów, którzy po tej dacie przedostaną się nielegalnie na greckie wyspy. Zastrzeżono, że każda osoba będzie traktowana indywidualnie, nie będzie zawracania imigrantów i zbiorowego odsyłania.

Zobacz też: Posiedzenie Rady Europejskiej: Znamy stanowisko polskiego rządu

Uzgodniono także, że do końca czerwca br. Unia i Turcja otworzą jeden rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący spraw budżetowych), a jednocześnie "przyśpieszą przygotowania do otwarcia kolejnych rozdziałów" rokowań w sprawie przystąpienia Turcji do UE - podały źródła. Ankara domagała się wcześniej od Unii zobowiązania do otwarcia pięciu rozdziałów negocjacyjnych, na co jednak nie zgadzał się Cypr.

Przyśpieszone ma być też przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji; w ciągu tygodnia powstać ma wspólna lista konkretnych projektów, które będą finansowane z tego funduszu.

W dniach 17-18 marca trwa w Brukseli posiedzenie Rady Europejskiej, którego głównym tematem jest kryzys migracyjny. W posiedzeniu udział bierze premier Beata Szydło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA