REKLAMA

Tusk stanowczo: Albo twardy Brexit, albo żaden

  • Autor: PAP/JS
  • 13 października 2016 21:16
Tusk stanowczo: Albo twardy Brexit, albo żaden Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że w negocjacjach nt. Brexitu "naszym zadaniem będzie ochrona interesów UE jako całości i każdego z jej 27 państw członkowskich" (fot. Flickr)

Jedyną alternatywą dla "twardego Brexitu" jest "żaden Brexit" - uznał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wyrażając opinię, że W. Brytania ma małe szanse na "miękki Brexit".

"Nie ma sensu spekulować na temat +miękkiego Brexitu+. To byłyby czysto teoretyczne spekulacje. Moim zdaniem jedyną realistyczną alternatywą dla +twardego Brexitu+ jest +żaden Brexit+. Nawet jeśli dziś mało kto wierzy w taką ewentualność" - powiedział Tusk w European Policy Centre w Brukseli.

Reuters pisze, że Tusk w swym wystąpieniu dopuścił możliwość, iż W. Brytania mogłaby ostatecznie nie opuszczać Unii Europejskiej, przekonawszy się, że każda forma rozwodu z UE będzie oznaczała szkodliwy dla niej "twardy Brexit". Podkreślił przy tym, że taki odwrót od wyników czerwcowego referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za Brexitem, jest wysoce nieprawdopodobny. Wskazał też jednak, że W. Brytania ma małe szanse na "miękki Brexit" - zachowanie większości przywilejów, jakie wynikały z członkostwa w UE, bez ponoszenia kosztów.

Czytaj też: Błaszczak w Luksemburgu: Polska przeciwna automatycznej alokacji

Tusk powiedział, że London zdecydował się "radykalnie rozluźnić relacje z UE - co nazwano +twardym Brexitem+". Podkreślił, że W. Brytania nie mogłaby zachować przywilejów handlowych, jakie wynikają z członkostwa w UE, zamykając się zarazem dla imigrantów z Unii i odrzucając jurysdykcję unijnych sądów. "Nie będzie kompromisów w tej kwestii" - oświadczył.

Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że w negocjacjach nt. Brexitu "naszym zadaniem będzie ochrona interesów UE jako całości i każdego z jej 27 państw członkowskich".

Na początku października premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapowiedziała, że jej rząd formalnie uruchomi procedurę wystąpienia z UE do końca marca przyszłego roku. Podkreśliła, że jej kraj nie zamierza wykorzystać istniejących modeli relacji państw zewnętrznych z UE, lecz wypracować własny. Odrzuciła też konieczność utrzymania swobody przepływu osób w zamian za dostęp do wspólnego rynku unijnego; zaznaczyła, że jej rząd nie zamierza zrezygnować z postulatu odzyskania pełnej kontroli nad swoimi granicami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Sk 2016-10-14 05:19:35
    Neoliberałowie, ale szczególnie neokomuniści - którzy, nie mają skrupułów- nie chcą ,,odpuścić" Brytyjczykom, którzy chcą wolności, a nie wegetacji w chorej i niezrozumiałej strukturze, która opiera się na zakłamaniu, hipokryzji, zniewoleniu pseudo prawem,... Dlatego trudno dziwić się temu bełkotowi, który zresztą jest narzędziem w sterowaniu ludźmi i narodami, bo to jest właśnie element nowoczesnej Wojny Hybrydowej i przeciąganiu kasy od jednych narodów do drugich, a wiadomo że w takim biznesie liczy się siła ekonomicznaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA