REKLAMA

Ukraina, Chorwacja, Węgry, Jordania. Oto plany prezydenta na drugą połowę roku

  • Autor: PAP/jm
  • 06 sierpnia 2016 09:51
Ukraina, Chorwacja, Węgry, Jordania. Oto plany prezydenta na drugą połowę roku W drugim półroczu prezydent Andrzej Duda odwiedzi Jordanię. (fot.andrzejduda.pl)

• - Chcemy intensyfikować obecność na Bliskim Wschodzie w sensie gospodarczym i politycznym - zapowiada Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.
• Kancelaria liczy na serię wizyt w Polsce polityków z tego obszaru.
• W drugim półroczu prezydent Andrzej Duda odwiedzi Jordanię.

Minister odpowiadający za sprawy zagraniczne w Kancelarii pytany o bilateralne spotkania Andrzeja Dudy w najbliższych miesiącach poinformował, że w sierpniu do Polski przyjedzie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

24 sierpnia Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji 25-lecia niepodległości Ukrainy w Kijowie. Polski prezydent wygłosi tam przemówienie do ukraińskiego korpusu dyplomatycznego - powiedział Szczerski.

25 i 26 sierpnia prezydent weźmie udział w forum państw ABC (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) w Dubrowniku w Chorwacji.

- Chcemy, aby rządy, politycy dali zielone światło dla opracowania wspólnych projektów rozwojowych dla tej części Europy. Taki jest sens inicjatywy ABC - podkreślił minister.

Czytaj też: Prezydent czy rezydent Andrzej Duda? Skrajne opinie posłanek PiS i Nowoczesnej

Jak dodał, chodzi o połączenia kolejowe, drogowe, infrastrukturalne, telekomunikacyjne, działania na rzecz ochrony środowiska, energetykę. Chodzi także o to, aby projekty w ramach współpracy z Chinami (format 16+1) prowadzić je i koordynować wspólnie.

W październiku Andrzej Duda ma wystąpić na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

- Będzie mówił o problemach Europy, przyszłości, tożsamości europejskiej. Trochę w duchu tego, co w Polsce mówił papież Franciszek: o pamięci jako źródle tożsamości i lekcji, którą należy wyciągnąć z historii - powiedział minister Szczerski.

Zgromadzenie Parlamentarne to jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 648 przedstawicieli parlamentów krajowych. Skład delegacji parlamentarnej powinien odzwierciedlać układ polityczny panujący w parlamencie kraju macierzystego. Zgromadzenie Parlamentarne zbiera się cztery razy w roku na tygodniowe sesje plenarne w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

Prezydent planuje wziąć udział w obchodach rocznicy powstania węgierskiego - poinformował minister Szczerski. Powstanie węgierskie wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956. Było próbą narodu węgierskiego uwolnienia się spod sowieckiej dominacji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w kolejnym roku prezydentury będzie chciał się skupić m.in. na dyplomacji gospodarczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA