REKLAMA

Ukraina: Parubij apeluje do polskich polityków ws. filmu "Wołyń"

  • Autor: PAP/JS
  • 18 października 2016 16:18
Ukraina: Parubij apeluje do polskich polityków ws. filmu "Wołyń" Polityk nie chce pozwolić na rozniecanie konfliktu między Ukrainą a Polską (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

Przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Andrij Parubij zaapelował do polskich polityków o unikanie ocen filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń", mówiącego o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Wołynia.

"Czytałem recenzje tego filmu. Sam nie miałem możliwości go obejrzeć, ale przeprowadziłem wiele rozmów na ten temat z przywódcami państwa polskiego. Prosiłem ich, by nie dokonywali żadnych ocen (filmu), ponieważ do czasu, gdy jest to po prostu film, można go traktować jako dzieło artystyczne pewnego reżysera. Ale jeśli przywódcy Polski będą dokonywali oficjalnych ocen, może to być odebrane jako stanowisko państwa" - powiedział Parubij dziennikarzom.

"W tym przypadku nastawiony jestem na to, by nie pozwolić na rozniecanie konfliktu między Ukrainą a Polską. Wszystkie prowokacyjne działania, które ku temu zmierzają, powinny być odrzucane, bo na naszym głównym froncie przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, przeciw rosyjskiej agresji powinniśmy stać ramię w ramię z naszymi sąsiadami, jak to było podczas Majdanu i mam nadzieję, że nie pozwolimy na rozniecanie konfliktu między naszymi krajami" - oświadczył przewodniczący parlamentu.

We wtorek w Kijowie miał odbyć się specjalny, zamknięty pokaz "Wołynia" z udziałem reżysera filmu. Organizator pokazu, Instytut Polski w Kijowie, oświadczył w poniedziałek, że zostaje on odwołany ze względu na sugestie ukraińskiego MSZ. Zaleciło ono, by nie organizować projekcji w trosce o "porządek publiczny" - mówiła wówczas PAP dyrektor Instytutu Ewa Figel.

Następnie MSZ Polski poinformowało, że pokaz filmu "Wołyń" został przełożony z przyczyn technicznych na późniejszy termin. Takie samo stanowisko zajęła rzeczniczka MSZ w Kijowie, Mariana Beca. "Za wspólną zgodą ze stroną polską podjęto decyzję o przeniesieniu pokazu filmu +Wołyń+ na bardziej sprzyjający termin. Film zostanie pokazany później" - mówiła rzeczniczka, cytowana w poniedziałek przez gazetę internetową "Ukrainska Prawda".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA