REKLAMA

UOP stoi za tragedią z Gdańska? Cenckiewicz prostuje aferę wokół wpisu

 • Autor: JS
 • 10 sierpnia 2016 12:09
UOP stoi za tragedią z Gdańska? Cenckiewicz prostuje aferę wokół wpisu Prof. Sławomir Cenckiewicz przypomniał na Facebooku gdańską tragedię z 17 kwietnia 1995 roku (fot. youtube.com)

• Prof. Sławomir Cenckiewicz przypomniał na Facebooku gdańską tragedię z 17 kwietnia 1995 roku.
• Temat podchwyciły media, donosząc, że Cenckiewicz zasugerował w nim, że w wybuch gazu w gdańskim bloku mieszkalnym 17 kwietnia 1995 r. mógł być zamieszany Urząd Ochrony Państwa.

"W święta Wielkiej Nocy w wysokim bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w Gdańsku-Wrzeszczu wybuchł gaz, w efekcie czego budynek się częściowo zawalił, a później – ze względu na dalsze osunięcia – został wyburzony za pomocą ładunków wybuchowych. W tej tragedii zginęło 22 osoby, a prokuratura uznała, że sprawcą tej katastrofy był mieszkaniec z parteru, który również zginął w wybuchu gazu" - przypomina w obszernym wpisie na Facebooku prof. Sławomir Cenckiewicz.

"Minęło ponad 10 lat, kiedy pracując kilka lat nad sprawą Wałęsy i przygotowując książkę „SB a Lech Wałęsa” spotkałem się z kilkoma osobami – urzędnikami miejskimi, pracownikami tajnych służb, strażakami, a nawet byłym wiceministrem spraw wewnętrznych, którzy niezależnie od siebie mówili tak: „wybuch gazu w Gdańsku był operacją UOP, zaś ofiary niezamierzonym wypadkiem przy pracy" - pisze. 

"Dopytywałem: jak to możliwe?! Pewien funkcjonariusz b. SB, ale świetnie ustosunkowany w środowisku UOP/ABW, tłumaczył mi, że w zawalonym bloku mieszkał płk. Adam Hodysz, którego ekipa prezydenta Lecha Wałęsy z delegatury UOP w Gdańsku, podejrzewała o przetrzymywanie kopii dokumentów agenturalnych Wałęsy/”Bolka”. „Upozorowali wybuch gazu – mówił – żeby wyprowadzić później wszystkich mieszkańców i wejść do mieszkania Hodysza. Przesadzili, budynek się zawalił i zginęli ludzie. Ale do mieszkania i tak weszli”. Wskazywał na ekipę wałęsiarzy z UOP w Gdańsku opisaną w książce „SB a Lech Wałęsa”… Prezydent Wałęsa i jego ludzie czyścili wówczas archiwa ze wszystkich komprmateriałów" - dodał. 

Tekst szybko podchwyciły media, przypisując Cenckiewiczowi sugerowanie, że za tragedią w Gdańsku stoi Urząd Ochrony Państwa.

Sam Cenckiewicz szybko odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych.

 

Sprawę w "Poranku Radia TOK FM skomentowała dziennikarka i publicystka Dominika Wielowieyska.

- To swego rodzaju szaleństwo, suflowanie rzeczy, na które nie ma dowodów. Chodzi tylko o to, żeby uderzyć w Wałęsę raz jeszcze. Nie ulega wątpliwości, że akta Wałęsy zaginęły w skandalicznych okolicznościach. Ale widać, że obóz IV RP chce pojechać na ostro i przypisać jeszcze ludziom związanym z Wałęsą śmierć ponad 20 osób. To niegodne i skandaliczne najzwyczajniej w świecie! - oceniła.

I dodała. - To, co znalazł Cenckiewicz absolutnie nie świadczy o tym, że Urząd Ochrony Państwa wysadził blok, by odzyskać akta "Bolka". To totalna bzdura. Sam Cenckiewicz się wystraszył i napisał na Twitterze, by nie mówić, że to on uważa iż UOP wysadził blok w Gdańsku. Ale co to dla "Gazety Polskiej". Zresztą "Wiadomości" też zrobiły z tego drugą informację dnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Inka 2016-09-10 14:17:37
  Do Robert Gortat: TW "BOLEK " zapomniałeś dopisać!!!
 • Robert Gortat 2016-08-11 14:30:07
  To w jakim celu bałaganie o tym piszesz.Gdyby nie Wałęsa to prawdopodobnie wiedziałbyś w jakimś gównianym miejscu i drapał się w tyłek.
 • Łysy 2016-08-10 14:31:09
  TYLKO Prof. Sławomir Cenckiewicz mógł we współpracy z UOP wysadzić ten budynek, po to aby mieć materiał do książki - bestsellera !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA