REKLAMA

Urzędnik jednego z resortów gospodarczych podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami

  • Autor: PAP/JS
  • 26 marca 2018 16:48
Urzędnik jednego z resortów gospodarczych podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami Informację o zatrzymaniu Marka W., do którego doszło 23 marca, potwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. (Fot. abw.gov.pl)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała urzędnika jednego z resortów gospodarczych podejrzanego o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Według "Wiadomości" TVP1 zatrzymany Marek W. został aresztowany na trzy miesiące.

Informację o zatrzymaniu Marka W., do którego doszło 23 marca, potwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn poinformował, że z materiałów ABW wynika, iż W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań polskiego rządu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. "W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji" - powiedział Żaryn.

Wyjaśnił, że Marek W. jako urzędnik jednego z resortów gospodarczych w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Żaryn nie sprecyzował, w którym ministerstwie pracował Marek W. Rynek gazu jest w kompetencjach Ministerstwa Energii, które nie komentuje informacji w sprawie zatrzymania Marka W.

Również prokuratura w żaden sposób nie informuje i nie komentuje działań wobec Marka W., zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, ze względu na niejawny charakter postępowania - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

"Wiadomości", które jako pierwsze poinformowały o zatrzymaniu, podały, że "akcja ABW jest skoordynowana ze służbami specjalnymi innych państw Unii Europejskiej", a "Marek W. utrzymywał kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu pracującymi pod przykryciem dyplomatycznym w ambasadzie w Warszawie".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA