REKLAMA

USA: nowe zarzuty dla byłych współpracowników Donalda Trumpa

  • Autor: PAP/PSZ
  • 23 lutego 2018 13:01
USA: nowe zarzuty dla byłych współpracowników Donalda Trumpa Czy śledztwo może zagrozić Donaldowi Trumpowi? (fot. JStone / Shutterstock.com)

Prokurator Robert Mueller prowadzący śledztwo w sprawie tzw. Russiagate, wystąpił do sądu federalnego z nowymi zarzutami przeciwko dwóm byłym bliskim współpracownikom prezydenta Donalda Trumpa - Paulowi Manafortowi i Rickowi Gatesowi oskarżając ich o przestępstwa podatkowe i defraudację.

Wcześniej Mueller oskarżył ich o przestępczy spisek mający na celu pranie pieniędzy pochodzących z niewiadomego źródła.

Jak dotąd jednak specjalny prokurator nie wysunął przeciwko nim zarzutów bezpośrednich, sprzecznych z prawem kontaktów z Rosją, co jest głównym celem prowadzonego przez niego śledztwa.

Manafort ustąpił w sierpniu 2016 r. ze stanowiska szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa w związku z jego działalnością jako konsultanta politycznego na Ukrainie. Wysunięto przeciwko niemu zarzuty m. in. spiskowania przeciwko USA, prania brudnych pieniędzy, prowadzenia działań na rzecz obcego państwa bez odpowiedniego zarejestrowania i popełnienia oszustw podatkowych.

Według nowych zarzutów Manafort i jego były zastępca w sztabie wyborczym Trumpa Rick Gates spiskowali aby ukryć ponad 32 mln dolarów dochodów Manaforta przed urzędami skarbowymi. Ponadto Gates miał ukryć ponad 3 mln własnych dochodów przed opodatkowaniem.

Pieniądze miały być prane za pośrednictwem kontrolowanego przez nich, utrzymywanego w tajemnicy rachunku bankowego.

Mueller oskarżył ich również o składanie w latach 2010-14 niezgodnych z prawdą zeznań podatkowych.

Czytaj także: Donald Trump zmuszony do zmiany zdania w kluczowej kwestii

Adwokat Manaforta odrzucił te zarzuty jako nie mające nic wspólnego z prawdą; Gates jeszcze się do nich nie ustosunkował.

W czwartek sąd federalny wydał orzecznie stwierdzające, że Manafort pozostanie w areszcie domowym. Sąd odrzucił jego wniosek o zmianę wysokości kaucji, która umożliwiłaby mu wyjście na wolność.

W ubiegły piątek w wyniku dochodzenia Muellera amerykański resort sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia 13 Rosjan oraz trzy rosyjskie podmioty w związku z ingerencją w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA