REKLAMA

Ustawa o IPN: Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Mateuszem Morawickim

  • Autor: PAP/AT
  • 06 lutego 2018 10:58
Ustawa o IPN: Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z premierem Mateuszem Morawickim Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki (fot.prezydent.pl)

Premier był dzisiaj rano w Pałacu Prezydenckim. Rozmowa dotyczyła najpewniej decyzji ws. nowelizacji ustawy o IPN - powiedział rozmówca z otoczenia prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek rano z premierem Mateuszem Morawieckim; rozmowa dotyczyć miała nowelizacji ustawy o IPN - wynika z nieoficjalnych informacji.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek (6 luty), że o godz. 11 prezydent wygłosi oświadczenie.

"Premier był dzisiaj rano w Pałacu Prezydenckim. Rozmowa dotyczyła najpewniej decyzji ws. nowelizacji ustawy o IPN" - powiedział rozmówca z otoczenia prezydenta.

Zgodnie z konstytucją prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, prezydent w ciągu 7 dni ustawę podpisuje. Jest też możliwość taka, że prezydent może podpisać ustawę, a później skierować ją w całości, lub część jej przepisów, do TK.

Czytaj też: Jeszcze dziś zapadnie decyzja co z ustawą o IPN

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, która w piątek trafiła do prezydenta, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA