REKLAMA

Ustawa o IPN. Rafał Trzaskowski: Od początku nie byłem zwolennikiem likwidacji IPN

  • Autor: GP
  • 27 lutego 2018 09:05
Ustawa o IPN. Rafał Trzaskowski: Od początku nie byłem zwolennikiem likwidacji IPN Rafał Trzaskowski wśród zwolenników i działaczy PO na manifestacji pod Sejmem w grudniu 2017 r. (fot. twitter.com/trzaskowski)

Kandydujący na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski nie jest pewny, czy likwidacja IPN to dobry pomysł. Polityk wyraził wątpliwość co do jednego ze sztandarowych pomysłów PO, które zapowiada Grzegorz Schetyna.

  • Trzaskowski w rozmowie radiowej pochwalił wydawnictwa edukacyjne IPN. Przyznał nawet, że sam kupuje je synowi.
  • Nie ukrywa jednak, że nowe regulacje w ustawie o IPN, poświęcone ściganiu za szkalowanie narodu polskiego, nie znajdują jego aprobaty.
  • Polityk uzasadniał też we wtorek (27 lutego) dlaczego PO w głosowaniu nad tą kontrowersyjną ustawą wstrzymała się od głosu.

 

Polityk PO, kandydat tej partii na prezydenta stolicy zabrał głos w sprawie Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). O ile stanowisko Platformy jest jasne - Instytut jest narzędziem politycznym w rękach PiS - o tyle Trzaskowski nie jest, już tak negatywnie nastawiony do tej instytucji. Jednocześnie krytykuje nową ustawę o IPN, która w styczniu i lutym stałą się zarzewiem konfliktu między Polską i Izraelem.

- Nie byłem zwolennikiem tego rozwiązania - mówił Rafał Trzaskowski o zapisie w noweli ustawy o IPN, którym można karać za przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni udziału w Holokauście. Polityk we wtorek (27 lutego) poruszył ten temat w radiu Zet.

Czytaj też: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata apelują do rządu Polski i Izraela

- Od początku też nie byłem zwolennikiem likwidacji IPN - dodawał polityk. Po czym przyznał, że widzi dobre działania historycznej agendy administracji rządowej np. w działalności edukacyjnej. - Kupuję komiksy dla syna (wydawane przez IPN - red.) - dopowiedział poseł. Uzasadnił też, dlaczego PO nie zagłosowała przeciwko ustawie o IPN, w jej obecnym kształcie, w którym będzie możliwe karanie za posądzanie Polski o zbrodnie hitlerowskie.

- Jasno stwierdziliśmy, że są tam rozwiązania, które warto poprzeć - dopowiedział akcentując np. zapisy noweli traktujące o  cmentarzach wojennych. - Ale mówiliśmy też o kontrowersyjnych zapisach - konkludował Trzaskowski. Jego zdaniem, gdy ma się do czynienia z tak skonstruowanym prawem, w którym są i dobre i złe regulacje, należało się wstrzymać od głosu. Tak też postąpiła PO.

Przypomnijmy, postulat rozwiązania IPN, PO podnosi od niespełna roku. Tę sprawę zarysował w maju 2017 r. lider Platformy Grzegorz Schetyna. Polityk mówił wówczas na konferencji prasowej w Sejmie:

- IPN to 289 milinów z budżetu państwa. Zadania IPN podzielimy.

Pomysłem Platformy Obywatelskiej wówczas było, by zadania pionu naukowo-historycznego przejęła Polska Akademia Nauk. Zadania śledcze Instytutu miałaby przejąć Prokuratura Generalna a cześć zadań edukacyjno-badawczych miała spocząć na Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Czytaj też: Wicepremier: Nie można "zamrozić" ustawy o IPN

Tę zapowiedź powtórzył też w czasie konwencji PO na jesieni. Obok IPN PO chce także zlikwidować CBA. 

Jak sugeruje Trzaskowski, nie ma pełnej zgody na takie rozwiązanie, ale ta rozmowa będzie możliwa w pełni dopiero, gdy PO wróci do sprawowania rządów. Ten scenariusz jest możliwy dopiero po wyborach parlamentarnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-27 11:57:32
    Obecnie IPN to instytucja polityczna. Politycy łapy precz od IPN. Trzeba napisać taką ustawę o IPN, żeby ją uniezależnić.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA