REKLAMA

Viktor Orban przoduje w rankingu kandydatów na premiera

  • Autor: PAP/PSZ
  • 29 stycznia 2018 11:07
Viktor Orban przoduje w rankingu kandydatów na premiera Viktor Orban od lat dominuje na węgierskiej scenie politycznej. (fot. Belish / Shutterstock.com)

Premier Viktor Orban jest najpopularniejszym kandydatem na szefa rządu przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech; popiera go ponad połowa ankietowanych - wynika z sondażu ośrodka Nezoepont, o którym donosi dziennik "Magyar Idoek".

Viktora Orbana popiera 54 proc. ankietowanych, a 39 proc. odrzuca jego kandydaturę.

Drugim pod względem popularności kandydatem na szefa rządu jest współprzewodniczący partii Dialog, popierany przez Węgierską Partię Socjalistyczną Gergely Karacsony, który może liczyć na poparcie 43 proc. respondentów; przeciwko temu politykowi jest 27 proc. badanych.

Najmniejszą popularnością cieszy się były socjalistyczny premier, szef Koalicji Demokratycznej Ferenc Gyurcsany, którego odrzuca aż 69 proc. respondentów, a popiera 22 proc. Duża jest także niechęć do kandydata partii Jobbik Gabora Vony, którego odrzuca 54 proc. zapytanych, a popiera 30 proc.

W środku stawki uplasowała się współprzewodnicząca partii Polityka Może Być Inna Bernadett Szel, którą poparło 40 proc. ankietowanych, a odrzuciło 35 proc.

Wybory odbędą się 8 kwietnia. Spodziewane jest zwycięstwo rządzącej koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, która z ogromną przewagą prowadzi w sondażach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA