REKLAMA

W rządzie pracuje 100 wiceministrów. Będą cięcia?

  • Autor: PAP/JS
  • 15 lutego 2018 20:31
W rządzie pracuje 100 wiceministrów. Będą cięcia? W rządzie pracuje 100 wiceministrów (fot.wikipedia.org/J23-007)

Przegląd ministerstw trwa; jeżeli premier uzna, że należy dokonać pewnych cięć, to pewnie podejmie takie decyzje – powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, pytana o ewentualną redukcję etatów wiceministrów.

"Premier cały czas dokonuje przeglądu. Mamy 18 ministerstw podzielonych zgodnie z kompetencjami, mamy 21 bodajże ministrów konstytucyjnych, którzy odpowiadają za reformy wprowadzane na terenie całego kraju" - podkreśliła rzeczniczka rządu, pytana w RMF FM o liczbę stu wiceministrów.

"Oczywiście, z jednej strony liczba wiceministrów może wydawać się duża; patrząc na skalę i efekty pracy, szala przechyla się zdecydowanie na korzyść tych efektów" - dodała, podkreślając wzrost dochodów budżetu dzięki skuteczniejszej ściągalności podatków.

"Mogę powiedzieć, że ten przegląd jest; odkąd Mateusz Morawiecki został premierem rządu polskiego, powołał rząd w nowym składzie, cały czas dokonuje jego przeglądu. W tym czasie ministerstwa pracują i nie lekceważmy tych efektów" - zaapelowała.

"Jeżeli Mateusz Morawiecki stwierdzi, że należy dokonać pewnych cięć, to pewnie podejmie takie decyzje. Dajmy czas, ministerstwa muszą pracować intensywnie. Dajmy trochę czasu i dopiero wtedy podsumujemy, czy te cięcia będą, czy nie" - powiedziała.

W styczniu po rekonstrukcji rządu wicepremier Jarosław Gowin mówił, że jest pytanie, "czy potrzebujemy aż takiej liczby wiceministrów". Jak podkreślał, obóz rządowy nie chce należeć do rekordzistów w Europie w tej kwestii. To ulegnie korekcie - zapowiedział

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stach Ostróżka 2018-02-16 11:14:03
    Partia rządząca i kierownictwo rządu nie powinny ulegać naciskom w sprawie zmniejszenia ilości wiceministrów, bo to odbije się ujemnie na wskaźniku zatrudnienia. Ponieważ jednak taka ilość tych urzędników może utrudniać ich zapamiętanie i kierowanie nimi, należy skorzystać z doświadczeń Mojżesza i wprowadzić w łonie rządu system dziesiętników, czyli dodatkowego szefa dla każdej 10-ki wicepremierów, ministrów, wiceministrów, dyrektorów, wicedyrektorów, naczelników, wicenaczelników, st.referentów, referentów i ich następców. Dzięki temu premier będzie kierował tylko 10-cioma wicepremierami, każdy z nich 10-cioma ministrami i td. Dzięki takiemu systemowi premier będzie znał i kierował tylko 10-ma wicepremierami i nie będzie musiał prosić sekretarzy o przypominanie, co to za osobnik dany minister, bo przecież trudno znać z godności i funkcji więcej, niż 10 osób.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA