REKLAMA

W samorządzie rosną obawy o reformy PiS. Rozmawialiśmy z Piotrem Uszokiem

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 02 marca 2016 08:07
W samorządzie rosną obawy o reformy PiS. Rozmawialiśmy z Piotrem Uszokiem Piotr Uszok (fot.:PTWP)

• Rząd wprowadza kolejne reformy, a samorządowcy mnożą obawy. – Należy poczekać, aż reformy zostaną wdrożone, a potem dokonać ich rzetelnej oceny – przekonuje Piotr Uszok, były prezydent Katowic.
• Jego zdaniem, bez zmian w finansach publicznych może zabraknąć pieniędzy na inwestycje w gminach.
• Komentuje też szanse na odejście od subwencji i dotacji oraz korzystniejsze dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) zmiany w podatkach.

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, wzmocnienie roli kuratorów oświaty, program "Rodzina 500+" czy podniesienie kwoty wolnej od podatku to tylko najgłośniejsze z reform rządu Beaty Szydło, które odbiją się na finansach jednostek samorządu terytorialnego.

O to, czy jest szansa na to, by do społeczeństwa z samorządu szedł inny przekaz niż ten, że „brakuje nam pieniędzy”, zapytaliśmy Piotra Uszoka, prezydenta Katowic w latach 1998-2014, wieloletniego wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

– To jest trochę zgrana melodia, ale niestety ciągle aktualna – przyznał Uszok.

Były prezydent Katowic z jednej strony przestrzega jednak przed zbyt emocjonalnymi ocenami reform, z drugiej zaś podziela obawy włodarzy, że może zabraknąć w gminach pieniędzy na inwestycje i rozwój.

Zobacz wywiad na stronach portalu PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA