REKLAMA

W Sejmie odbyło się spotkanie Sławomira Neumanna z Markiem Sawickim

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2017 19:30
W Sejmie odbyło się spotkanie Sławomira Neumanna z Markiem Sawickim Szef klubu PO Sławomir Neumann (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Szef klubu PO Sławomir Neumann spotkał się z wiceszefem klubu PSL Markiem Sawickim.

• Spotkanie dotyczyło m.in. samorządu oraz planowanego na 6 maja marszu, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości.

• W środę (22 marca) PO ma spotkać się z przedstawicielami Nowoczesnej. 

• Po zakończeniu rozmów w gronie opozycji wniosek Platformy o odwołanie Rady Ministrów ma zostać złożony w Sejmie.

Szef klubu PO relacjonował dziennikarzom po spotkaniu z Sawickim, że dotyczyło ono m.in. samorządu oraz planowanego na 6 maja marszu, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec polityki Prawa i Sprawiedliwości. Mowa była także o wniosku Platformy o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, w którym PO zaproponowała swego lidera Grzegorza Schetynę jako kandydata na nowego premiera.

"Rozmawiamy o wyzwaniach związanych z samorządem (...) o tych najbliższych zagrożeniach dla samorządu proponowanych przez PiS, o wspólnej obronie samorządu przez Platformę, PSL i pozostałą część opozycji, ale także o marszu, który Platforma organizuje 6 maja, który ma być też elementem protestu przeciwko polityce PiS" - powiedział Neumann dziennikarzom.

Politycy PO i PSL rozmawiali także o projekcie dotyczącym zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, które przygotowało Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia". Ludowcy proponują, by opozycja złożyła go w Sejmie jako swą wspólną inicjatywę.

Neumann zapowiedział, że w środę (22 marca) dojdzie do spotkania z przedstawicielami Nowoczesnej. "Od piątku ustalaliśmy termin na dzisiaj; wczoraj się okazało, że ten termin dzisiejszy nie pasuje Nowoczesnej - chcą się spotkać jutro. Nie widzimy problemu. Nie będziemy na to zwracać uwagi kiedy, spotkamy się" - zadeklarował szef klubu PO.

Po zakończeniu rozmów w gronie opozycji wniosek Platformy o odwołanie Rady Ministrów ma zostać złożony w Sejmie. Neumann powtórzył, że celem inicjatywy jest przede wszystkim "poważna i merytoryczna debata" na temat "stanu rządów w Polsce po 17 miesiącach od wyborów".

Jak mówił, Platforma chce, by "Polacy usłyszeli jak rząd PiS pracował w Brukseli, by utrącić kandydaturę Donalda Tuska, działając wbrew interesom Polski, wbrew polskiej racji stanu". "Żeby usłyszeli jakie są, w cudzysłowie, dokonania poszczególnych ministrów - ministra Macierewicza dewastującego polską armię, ministra Radziwiłła rozbijającego system ochrony zdrowia, minister Zalewskiej rozbijającej polską edukację, ministra Błaszczaka, który już zdążył rozbić BOR i kilka samochodów BOR-u" - powiedział polityk PO.

Marek Sawicki powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że "utwierdził Platformę, iż trzeba złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu PiS". "Jutro Platforma będzie kontynuowała rozmowy jeszcze z Nowoczesną. Myślę, że w ciągu najbliższego tygodnia ten wniosek ostatecznie zostanie złożony" - dodał wiceszef klubu PSL.

Pytany czy cały klub Stronnictwa poprze wniosek PO o wotum nieufności dla rządu, Sawicki odparł: "o tym będziemy rozmawiali jak będzie już wniosek i jak będzie posiedzenie klubu". "Ja na razie byłem w imieniu klubu, wysłuchałem racji Platformy Obywatelskiej. Rozmawialiśmy także o sprawach samorządu, więc będę to przedstawiał, relacjonował na klubie. Jaka będzie decyzja klubu - czas pokaże" - zaznaczył Sawicki.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • popsl 2017-03-22 00:38:34
    Spotkało się 2 panów przy kawie i już wszystko "uzgodnili" na "najwyższym szczeblu". Śmiechu warte.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA