REKLAMA

W sobotę protestujących w Sejmie odwiedzić ma metropolita warszawski kard. Nycz

  • Autor: PAP/JS
  • 11 maja 2018 22:17
W sobotę protestujących w Sejmie odwiedzić ma metropolita warszawski kard. Nycz Sejmowy protest opiekunów osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. (fot. Sejm/twitter)

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odwiedzić ma w sobotę (12 maja) protestujących czwarty tydzień w Sejmie niepełnosprawnych oraz ich rodziców i opiekunów - poinformował w mediach społecznościowych Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Według nich kard. Nycz ma się pojawić w Sejmie o godz. 10. Liderka sejmowego protestu Iwona Hartwich powiedziała, że spotkanie ma się odbyć z inicjatywy strony kościelnej. "Dziś był u nas ksiądz od kardynała Nycza, prosił o przekazanie informacji, że kardynał chciałby się jutro z nami spotkać" - powiedziała Hartwich. Podkreślała, że zapowiadaną wizytę osoby protestujące oceniają jako "bardzo duże wsparcie", za które są wdzięczne.

Sejmowy protest opiekunów osób niepełnosprawnych oraz ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Od początku towarzyszą mu dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie. Według aktualnej propozycji protestujących, dodatek miałby być wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 złotych, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 r. również 125 złotych, co dałoby w sumie 500 złotych.

Protestujących w Sejmie odwiedzili już m.in. prezydent Andrzej Duda, jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także wielokrotnie, minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

W odpowiedzi na postulaty protestujących uchwalona została ustawa podnosząca rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Uchwalono też ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem rządu, ustawa ta spełnia postulat protestujących w Sejmie dotyczący dodatku rehabilitacyjnego. Według autorów ustawy, (posłowie PiS) przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący podkreślają jednak, że nie oczekują świadczeń rzeczowych, ale dodatku wypłacanego w gotówce. Obie uchwalone ustawy czekają na podpis prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-05-12 09:02:12
    Takie "odwiedziny", aczkolwiek obrosłe swoistą "tradycją", są powodem, co niestety: irytacji. Odwiedzający, najczęściej na nominalnie "godnych" stanowiskach, zapominają, że w codzienności mają dość argumentów, aby obszary życia Rodaków poprawiać, korygować, a nawet "zmuszać" decydentów" do reakcji. Przeciętny obywatel wie, a przynajmniej się domyśla, co to znaczy np. całe życie opiekować osobą niepełnosprawną. Dlaczego, zamiast korygowania tego obszaru, jesteśmy (najczęściej) biernymi obserwatorami, np. afer w środowisku tych Osób, jak np. słynny PFRON? Dlaczego tolerujemy "miliony wydawane na ulotki", a nie postawimy się w roli odbierających kilkuset złotową "jałmużnę" od Państwa (nominalnie naszego)? Dlaczego nie widzimy tysięcy złoty na ww. "wizyty", a nie dostrzegamy, że niepełnosprawny np. musi chodzić ileś lat w "odpowiednich" butach i czy muszą one kosztować 10 razy więcej od cywilnych? Rodacy: jesteśmy hipokrytami! I to "najlżejsze" co w sprawie można powiedzieć...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA