REKLAMA

Waldemar Pawlak wystartuje tym razem do Senatu

  • Autor: PAP
  • 04 sierpnia 2015 10:08
Waldemar Pawlak wystartuje tym razem do Senatu Waldemar Pawlak. Fot. PTWP (Michał Oleksy)

B. premier i b. prezes PSL Waldemar Pawlak, który w poprzednich wyborach parlamentarnych zawsze otwierał listę kandydatów ludowców do Sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim, tym razem będzie startował tam jako kandydat tego ugrupowania do Senatu.

O kandydatach, których PSL wystawi w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgu płocko-ciechanowskim, poinformował PAP poseł Piotr Zgorzelski, szef sejmowej Komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, który będzie liderem listy do Sejmu.

Drugi na liście kandydatów PSL na posłów w okręgu płocko-ciechanowskim jest Mirosław Adam Orliński - prawnik, radny mazowieckiego sejmiku samorządowego z Sochaczewa, a trzecia Wiesława Krawczyk - dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie, także mazowiecka radna.

Na liście znaleźli się także: na miejscu siódmym Wiktor Szmulewicz - rolnik ze Starych Święcic pod Płockiem, absolwent SGGW w Warszawie, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, a na miejscu dziewiątym Paweł Sajak - elektronik, logistyk z Żyrardowa, który w poprzednich wyborach parlamentarnych startował do Sejmu z listy Ruchu Palikota, a we wrześniu 2014 r. wraz z 11 innymi posłami opuścił klub parlamentarny Twojego Ruchu; obecnie zasiada w klubie PSL.

Listę kandydatów ludowców do sejmu w okręgu płocko-ciechanowskim zamyka Sławomir Świerzyński z Woli Łąckiej pod Płockiem - lider zespołu disco polo Bayer Full, właściciel stadniny koni.

"To są ludzie, którzy posiadają silne więzi z okręgiem wyborczym, ze swoimi wyborcami, ze swoim miejscem zamieszkania, którzy reprezentują swoje środowiska. Wśród kandydatów są najczęściej samorządowcy, ale także rolnicy, czy pracownicy administracji" - powiedział PAP Zgorzelski o liście kandydatów na posłów. Zaznaczył, że lista ta została ostatecznie przyjęta przez prezydium mazowieckiego zarządu wojewódzkiego PSL.

Zgorzelski przyznał, że kandydatem PSL w wyborach do Senatu będzie Waldemar Pawlak, pochodzący z Pacyny pod Gostyninem. "To była jego osobista decyzja. Powiedział, że czas na zmiany, na nowe twarze, nowe pokolenie, a on pragnie zmienić Izbę" - dodał Zgorzelski.

Pod koniec czerwca Pawlak mówił PAP, że zamierza wystartować w nadchodzących wyborach parlamentarnych, ale tym razem będzie ubiegał się o mandat senatora, a nie - jak do tej pory - o mandat posła. "Myślę, że mogę już to dzisiaj powiedzieć, że będę raczej startował do Senatu" - oświadczył wówczas Pawlak. Dodał, że powodem takiej decyzji jest potrzeba przegrupowania, by dać szansę w polityce ludziom młodym.

"Jest przegrupowanie, są młodzi ludzie. Patrzę na moich starszych kolegów, którzy też swego czasu zmieniali swoje miejsce w szyku. Jak pamiętam, na początku transformacji Kazimierz Olesiak miał pięćdziesiąt kilka lat, był wtedy prezesem PSL +Odrodzenie+ i przeszedł na inne pole. I tak się ten czas i życie potoczyły, że dzisiaj jestem też w takim wieku, gdzie trzeba myśleć o przegrupowaniu i wysuwać na pierwszy front ludzi młodych, dynamicznych, którzy podejmą wyzwanie i będą je rozwijać" - podkreślił Pawlak.

Pawlak to dwukrotny premier w latach 1992 oraz 1993-95, a także prezes PSL od 1991 do 1997 r. i od 2005 do 2012 r. W latach 2007-12 był wicepremierem, ministrem gospodarki. Startował w wyborach prezydenckich w 1995 i w 2010. Jest posłem ludowców nieprzerwanie od 1989 r. Pełni jednocześnie funkcję prezesa Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych. Jest też prezesem Fundacji Polski Kongres Gospodarczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA