REKLAMA

Wałęsa: Byłem i pozostaję krytyczny względem PO

  • Autor: GP
  • 06 października 2016 09:55
Wałęsa: Byłem i pozostaję krytyczny względem PO Były prezydent angażuje się w działania opozycji wobec PiS, uczestniczy w inicjatywach KOD i popiera otwarcie PO. (fot.:facebook.com/lechwalesa)

• Lech Wałęsa przekonuje, że PO to najlepsza inicjatywa, dlatego też ją wspiera. Co nie znaczy, że partia nie usłyszy krytyki od byłego prezydenta.
• Polityk już poddał takowej pomysł likwidacji IPN, zaproponowany przez PO w Gdańsku.
• Wałęsa nie chce usuwać tej instytucji, chce tylko, by była podmiotem naukowym, a nie narzędziem politycznym. Jako osoby psujące jej działania wymienia swoich krytyków - Krzysztofa Wyszkowskiego i Sławomira Cenckiewicza.

Były prezydent Lech Wałęsa udzielił wywiadu Rzeczpospolitej. Polityk w publikowanym w czwartek materiale ustosunkował się do dwóch spraw. Po pierwsze uzasadnił dlaczego w niedzielę (2 października) wystąpił na konwencji PO w Gdański, po drugie wyraził odmienne niż PO zdanie wobec idei likwidacji IPN.

PO to dla Wałęsy "najlepszy wybór".

- Na razie na horyzoncie nie widzę nic lepszego i mądrzejszego od PO - mówił Wałęsa. - Są jakieś polityczne szczątki, jakieś organizacje, ale takiego potencjału jak Platforma nie ma żadne inne ugrupowanie. Dzisiaj PO jest najlepszym wyborem.

Czytaj: Lider PO przepraszał Polaków za błędy partii gdy była u władzy

Formacja nie może jednak liczyć na bezwarunkowe poparcie legendarnego lidera "Solidarności" -  Byłem i pozostaję krytyczny względem PO. - mówił Wałęsa. Polityk zastrzega sobie prawo do krytyki działań PO jeśli tylko uzna to za właściwe. Namiastkę tego partia otrzymała w czasie samej konwencji, gdy Wałęsa mówił:

- Przegraliście na własne życzenie.

Po osobie Lecha Wałęsy można by się spodziewać bardzo krytycznego stanowiska wobec IPN. Publikacje wydawane w ramach IPN i osoby obecnie związane z Instytutem są w sporze z Lechem Wałęsą. Osią różnicy zdań jest przeszłość Wałęsy i sprawa jego ewentualnej współpracy z służbami w latach 50. XX wieku.

W wyniku zmian w ustawie o IPN nowym szefem Instytutu został Jarosław Szarek, na zdjęciu, źródło: IPN/ipn.gov.pl

PO w niedzielę (2 października) zaproponowała rozwiązanie IPN i CBA.

- Te instytucje miały być inne. Apolityczne - mówił Wałęsa. Nie upartyjnione. Nie działające dla określonej grupy polityków. Dużo zmieniło się przez te lata. Sama PO też się zmieniła. W partii doszło do częściowej wymiany kadr. Część tych, którzy kiedyś byli za CBA i IPN, dzisiaj jest już poza partią.

Wałęsa uważa, że ta zmiana kadr wyszła PO na dobre, choć wraca do pomysłu IPN jako organizacji stricte naukowej. Na pytanie o likwidację IPN odpowiada:

- Nie zlikwidować. Odpolitycznić. W tych instytucjach powinni rządzić ludzie, którzy się znają na swojej pracy, są bezstronni, apolityczni, a nie jakiś Wyszkowski czy Cenckiewicz.

Krzysztof Wyszkowski i Sławomir Cenckiewicz są członkami Kolegium IPN, ciała powołanego przez Sejm do kontroli Instytutu. Kolegium powstało (ponownie) gdy PiS doszedł do władzy i znowelizował ustawę o IPN w tym roku.

Sławomir Cenckiewicz w 2008 roku opublikował kontrowersyjną książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii". W niej udowadniał, że Lech Wałęsa był współpracownikiem SB PRL o pseudonimie TW "Bolek".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Kapuś 2016-10-12 22:56:55
    Najlepszą OBRONĄ jest ATAK!!! A jak JEST się NIENORMALNYM-"TW"BOLKIEM !!!To najlepiej WMÓWIĆ innym że są NIENORMALNI!!! Odebrać SZMACIE-BEZ HONORU!!! Wszystkie zaszczyty, można się złamać, ale nigdy nie kapować za pieniądze na swoich kolegów. I TU nie ma TŁUMACZENIA!!! Pewne jest, że nieźle się na tym wzbogacił. A komuniści po Magdalence i Okrągłym Stole dopiero mogli cieszyć się życiem. "Gruba kreska" zapewniła im nietykalność, posady i swobodę korzystania ze swoich zagrabionych w czasach PRL fortun. I to DZIĘKI tobie "BOLEK"
  • boluś 2016-10-12 22:53:53
    "TW-BOLEK"!!!!!! Sprzedajna SZMATA KOMUNISTYCZNA!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA