REKLAMA

Warszawa. Nowoczesna: Posłowie PiS obudzili się w temacie metropolii

 • Autor: GP
 • 10 lutego 2017 11:04
Warszawa. Nowoczesna: Posłowie PiS obudzili się w temacie metropolii Katarzyna Lubnauer porównała sytuację wokół projektu metropolii warszawskiej i poparcie posłów PiS pod nim, do przestępczych słupów. (fot.:facebook.com/katarzyna.lubnauer)

• Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) stwierdziła, że posłowie PiS obudzili się w temacie metropolii Warszawskiej.
• - Nagle zaczęto mówić o konsultacjach, o projekcie rządowym - stwierdziła poseł. Argumentowała, że opór społeczny zmienił podejście PiS do projektu, wcześniej było bardziej sztywne.
• Dla poseł takie zachowanie posłów rządzącej formacji, podpisywanie in blanco projektów ustaw to działanie "słupów". To nawiązanie do praktyki przestępczej.

Nie milkną komentarze o zmianach administracyjnych Warszawy, które zaproponowało PiS. Kolejną wypowiedź krytyczna skierowała wobec projektu poseł Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). Padła ona w "Polsat News" w piątek (10 stycznia), nim Sejm rozpoczął kolejny dzień obrad.

- Posłowie PiS obudzili się w temacie metropolii Warszawskiej. Kiedy okazało się, że jest silny protest społeczny, że samorządowcy i ugrupowania opozycyjne mówią jednym głosem - nic o nas bez nas - to PiS zrobił krok wstecz - mówiła.

Dla wiceszefowej Nowoczesnej ani Warszawiacy, ani mieszkańcy gmin ościennych (pod Warszawą) nie chcą zmian.

- Nagle zaczęto mówić o konsultacjach, o projekcie rządowym - dopowiadała. - Nowoczesna od początku mówiła: tak ważne projekty, dotyczące blisko dwóch i pół miliona mieszkańców, powinny być rządowe. Takie projekty przechodzą drogę konsultacji. Trzeba było pomyśleć o referendach w tych miejscowościach - mocno przypominała stanowisko Nowoczesnej Lubnauer.

Czytaj też: Paweł Kukiz oceniał sytuację w Warszawie. Reprywatyzacja

W tym tygodniu trwała akcja posłów Nowoczesnej. Odwiedzali oni gminy podwarszawskie.

- Składamy apel, by umożliwić mieszkańcom wypowiedzenie się w sprawie tej reformy administracyjnej - kończyła te kwestię Lubnauer.

Polityk dopowiedziała też dwa słowa o samym projekcie PiS, który Nowoczesna już nie raz krytykowała:

- Jest w tej ustawie coś oburzającego - doprecyzowała poseł. - Większość posłów PiS podpisała się pod nim in blanco. Nie wiedzieli pod czym się podpisują. To godzi w dobre zasady parlamentaryzmu. Kaligula (polityk z okresu starożytności w Rzymie - red. ) wprowadził kiedyś do senatu konia, a my teraz mamy sytuację, że składane są podpisy pod pustym projektem. To praca "na słupa", chcemy głosować na ludzi, którzy są "słupami w parlamencie"?

Lubnauer metaforycznie odnosiła się do praktyki przestępczej, w której istnieją osoby mające ponieść odpowiedzialność za przestępstwo, gdy prawdziwy sprawca unika kary.

Ratusz Warszawy, źródło: wikipedia.org/CC

Projekt PiS zmian w samorządzie Warszawy zakłada, w wersji zgłoszonej do Sejmu, poszerzenie miasta o format współpracy z gminami ościennymi. W jego wyniku stolica stałaby się jednym z największych miast Europy.

Opozycja jest przekonana, że projektowi przyświecał cel polityczny, bo poparcie w gminach podwarszawskich dla PiS jest większe niż w administracyjnych granicach miasta.

Jarosław Kaczyński w piątek (10 lutego) mówił o tym projekcie i gotowości do jego wprowadzenia:

- Metropolia to był projekt PO - przekonywał polityk w Polskim Radiu. - Powstaje metropolia na Śląsku i nikt nie ma nic przeciwko, a w Warszawie są protesty.

Kaczyński zaznaczał, że część gmin, które wejdą w zakres proponowanej metropolii, realnie stanowi część Warszawy. Dla polityka to naturalna kolej rozwoju miasta. Za przykład podał podwarszawską gminę Ząbki (graniczy z Targówkiem). Kaczyński stwierdził, że w niektórych przypadkach granice są dziś czysto administracyjne.

Więcej o stanowisku lidera PiS o Warszawie na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • 01438 2017-02-10 11:58:00
  Konsultacje nie będą się niestety odbywać na Maderze....REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA