REKLAMA

Warszawa. Spotkanie przedstawicieli V4 i krajów Europy Południowo-Wschodniej z Mogherini

  • Autor: pt/pap
  • 29 listopada 2016 12:06
Warszawa. Spotkanie przedstawicieli V4 i krajów Europy Południowo-Wschodniej z Mogherini Federika Mogherini i Witold Waszczykowki (fot.premier.gov.pl)

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz przedstawiciele 11 krajów Europy Południowo-Wschodniej rozpoczęli w Warszawie spotkanie z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini.

Rozmowy z udziałem szefów MSZ czterech państw Grupy Wyszehradzkiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz przedstawicieli sześciu krajów zachodniobałkańskich (Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa) oraz pięciu unijnych sąsiadów regionu (Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii i Włoch) poświęcone są m.in. współpracy UE z państwami Bałkanów Zachodnich oraz bezpieczeństwu Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Tematami zorganizowanych z inicjatywy szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego rozmów są wyzwania, jakie stoją przed UE i jej sąsiadami z południowego wschodu m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, takie jak nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe.

Zgromadzeni w Warszawie ministrowie wraz z delegacjami wezmą udział w dwóch sesjach obrad plenarnych, moderowanych przez Waszczykowskiego. Pierwsza poświęcona będzie wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionach Europy Środkowej i Bałkanów "w coraz mniej bezpiecznym świecie". Podczas drugiej sesji dyskusja skupi się z kolei na problematyce sąsiedzkiego pojednania i współpracy regionalnej.

Po zakończeniu pierwszego panelu, wczesnym popołudniem, zaplanowano konferencję prasową z udziałem szefów MSZ państw wyszehradzkiej czwórki oraz Federiki Mogherini.

Obrady zwieńczyć ma natomiast seria spotkań bilateralnych pomiędzy szefem polskiej dyplomacji a zaproszonymi gośćmi.

1 lipca br. Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA