REKLAMA

Warszawski sąd oceni proces ułaskawionego byłego szefa CBA

  • Autor: PAP/GP
  • 18 lutego 2016 15:44
Warszawski sąd oceni proces ułaskawionego byłego szefa CBA Mariusz Kamiński (fot.wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

30 marca wydział odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie ma rozpoznać sprawę b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i pozostałych członków kierownictwa Biura, skazanych na pozbawienie wolności i ułaskawionych przez prezydenta Andrzeja Dudę - podał w czwartek SO.

W styczniu tego roku warszawski sąd rejonowy przekazał sądowi okręgowemu sprawę. To sąd II instancji ma podjąć decyzję, co z nią zrobić dalej - czy rozpoznać apelację, czy pozostawić ją bez rozpatrzenia, czy zadać pytanie prawne Sądowi Najwyższemu, czy też wybrać jeszcze inne rozwiązanie prawne.

Na razie - jak powiedziała rzeczniczka SO sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak wiadomo, że sędzią-sprawozdawcą, której przypadło rozpoznanie sprawy, ma być Grażyna Puchalska, a w trzyosobowym składzie znajdzie się też sędzia Piotr Schab. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie trzecim członkiem składu, bo dwoje sędziów, na których wskazywała kolejność, zostało wyłączonych ze sprawy. Według sędzi Leszczyńskiej-Furtak najpierw wyłączono sędzię Magdalenę Roszkowską-Matusik, która wniosła o to uzasadniając, że oskarżeni są znajomymi jej męża. Drugi sędzia został wyłączony, ponieważ wcześniej orzekał w sprawie wiążącej się z procesem Kamińskiego - "bohaterów" afery gruntowej Piotra Ryby i Andrzeja K.

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w trzyosobowym składzie pod kierunkiem sędziego Wojciecha Łączewskiego (orzekali z nim sędziowie Małgorzata Drewin i Łukasz Mrozek) w marcu zeszłego roku skazali Kamińskiego i Wąsika na 3 lata więzienia bez zawieszenia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA przy "aferze gruntowej". Na kary po 2,5 roku sąd skazał członków kierownictwa CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela. Sąd uznał, że działania CBA w tej sprawie rażąco naruszyły prawo - stąd kara bezwzględnego pozbawienia wolności.

Wszyscy wnieśli apelację od wyroku. 17 listopada 2015 r. okazało się, że prezydent wszystkich ułaskawił stosując formułę "przebaczenia i puszczenia w niepamięć przez umorzenie postępowania". Wybrany do Sejmu Kamiński objął funkcję ministra-koordynatora służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło, a Wąsik (też jest posłem) pełni funkcję zastępcy Kamińskiego. Decyzja Andrzeja Dudy jest precedensowa - nigdy wcześniej żaden prezydent RP nie wydał podobnej decyzji w sytuacji przed prawomocnym wyrokiem w sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA