REKLAMA

Wassermann: Prokuratura naruszyła wszystkie standardy postępowania ws. Amber Gold

 • Autor: PAP/JS
 • 09 listopada 2016 15:38
Wassermann: Prokuratura naruszyła wszystkie standardy postępowania ws. Amber Gold Małgorzata Wasserman w studio telewizyjnym (fot.:youtube.com)

W sprawie Amber Gold prowadząca ją prokuratura naruszyła wszystkie standardy postępowania - powiedziała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann podczas przesłuchania gdańskiego prokuratora Witolda Niesiołowskiego.

Pod koniec przesłuchania przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) oświadczyła świadkowi, że kategorycznie nie zgadza się z zarzutami, postawionymi mu w postępowaniu dyscyplinarnym w związku ze sprawą Amber Gold, bo błędy nie polegały "na wydaniu jednej lub dwóch wadliwych decyzji".

"To postępowanie odbiegało w sposób rażący od standardów prowadzenia postępowania" - powiedziała szefowa komisji śledczej. "Uważam, że naruszano wszystkie standardy jakie obowiązują prokuraturę (...) Państwo nie dopełniliście niczego, co jest przewidziane przez prawo" - stwierdziła.

Z kolei Marek Suski (PiS) przypomniał m.in. że prowadząca sprawę prokurator referent Barbara Kijanko powołała biegłego do sprawy Amber Gold, a potem go przesłuchała, uniemożliwiając mu tym samym pracę w charakterze biegłego.

Pytał prokuratora Niesiołowskiego, czy nadal uważa, że decyzja o skierowaniu prokurator Kijanko do tej sprawy była słuszna. "Nadal mam pozytywną opinię o prokurator Kijanko, jest dobrym prokuratorem i należycie wykonuje swoje obowiązki" - odpowiedział Niesiołowski.

Suski pytał też, czy świadek bywał np. na imprezach organizowanych w Gdańsku przez b. prezydenta Lecha Wałęsę lub prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz czy bywał w loży VIP na stadionie Lechii Gdańsk. Prokurator Niesiołowski zaprzeczał.

Czytaj też: Komisja śledcza ds. Amber Gold rozpoczęła przesłuchanie prok. Majstrowicz

Także posła Jarosława Krajewskiego (PiS) interesowało, czy prokurator Niesiołowski stykał się z jakimiś politykami. Świadek odpowiadał, że miał jedynie kontakt z gdańskimi samorządowcami, ale dopytywany zaprzeczał, że rozmawiał z nimi kiedykolwiek o sprawie Amber Gold.

Niesiołowski zapewniał też, że nie pamięta, by kiedykolwiek prowadził jakąkolwiek rozmowę z prezydentem Gdańska oraz zaprzeczał, że miał jakikolwiek kontakt z osobami reprezentującymi spółki z Grupy Amber Gold.

Krzysztof Brejza (PO) pytał natomiast, czy często się zdarzało, że do prokuratury rejonowej trafiały jakieś zawiadomienia o przestępstwie od centralnych organów administracji rządowej. Świadek zapewniał, że takie zawiadomienia nie były rzadkością.

Dopytywany, czy z perspektywy czasu dostrzega jakieś błędy w postępowaniu dotyczącym Amber Gold prokurator Niesiołowski przyznał, że zaniechaniem był brak przesłuchania pracownika KNF, zajmującego się sprawą. "Wydaje mi się, że w tym czasie prokuratura nie była przygotowana na takie sprawy" - ocenił świadek.

Komentując te słowa Małgorzata Wassermann przypomniała, że już po zaskarżeniu decyzji prokuratury o umorzeniu, w piśmie do sądu prokurator Niesiołowski napisał, że umorzenie sprawy Amber Gold "jest jak najbardziej zasadne", a KNF "prowadzi nieuzasadnioną polemikę".

Witold Zembaczyński (Nowoczesna) zapytał świadka, jak ocenia swoją postawę wobec sprawy i czy ma sobie coś do zarzucenia.

"W tej sprawie nie mam sobie nic do zarzucenia" - odpowiedział świadek, dodając zarazem, że z perspektywy czasu inaczej ocenia niektóre jej elementy i gdyby miał przed laty inną wiedzę, inaczej by postępował. "Co by pan chciał przekazać wszystkim poszkodowanym?" - spytał Zembaczyński. "Nie mam nic do przekazania" - odpowiedział prokurator Witold Niesiołowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA