REKLAMA

Waszczykowski: kraje NATO powinny mieć równy status

 • Autor: pt/pap
 • 02 czerwca 2016 18:57
Waszczykowski: kraje NATO powinny mieć równy status Witold Waszczykowski (fot.Creative Commons)

Wszystkie kraje NATO, na całym terytorium sojuszu, powinny otrzymać równy status, jeśli chodzi o bezpieczeństwo – powiedział podczas Wrocław Global Forum szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski wygłosił przemówienie dotyczące stanowiska Polski przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie.

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że współczesne zagrożenia są różnie postrzegane w krajach członkowskich NATO.

"To nie dziwi, bo te państwa mają różne historie i różnie są uwarunkowane geopolitycznie. Aby spełnić swoje obietnice, NATO musi zarządzać sytuacją na obu flankach, gdzie jest zagrożenie, na flance południowej i wschodniej. Musimy przyjąć środki odstraszające i środki obronne, i dostosować je do charakteru zagrożenia" - mówił Waszczykowski.

Szef MSZ podkreślił, że nadal istnieje "rozdźwięk" między "starymi i nowymi członkami NATO". "Obawiamy się, że nasze możliwości czy nasz potencjał militarny nie wystarczy, by przeciwstawić się zewnętrznemu zagrożeniu i chcielibyśmy, by NATO wzmocniło swoją obecność na wschodniej flance" - mówił.

Kłopoty bez NATO

Dodał, że tylko konkretne inwestycje w infrastrukturę, rozmieszczenie i stacjonowanie oddziałów NATO jest w stanie dać Polsce i jej sąsiadom bezpieczeństwo. "W ten sposób wyrówna się też ten nierówny dotychczas status członków NATO. To jest nasz główny cel, aby mieć wielonarodową obecność sojuszniczych sił w Polsce i krajach bałtyckich" - mówił Waszczykowski.

Podkreślił, że NATO musi "wejść w nasz rejon, bo w przeciwnym razie będziemy mieli kłopoty".

"Obecnie NATO powinno skupić się na odstraszaniu, przy czym odstraszanie nie ma być postrzegane jako środek ofensywny, a raczej jako najbardziej skuteczny i wręcz jedyny instrument budowy pokoju. Nie chcemy wszczynać z nikim wojny, chcemy raczej uniknąć scenariusza wojennego, pokazując, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani i zdeterminowani, by bronić naszego terytorium i wartości, jakie podzielamy. Polityka ustępstw nigdy nie działa, o ile nie jest ona wspierana siłą militarną" - mówił minister.

Waszczykowski wskazał, że w ramach NATO wiele decyzji zostało już podjętych, jednak potrzeby są dużo większe. "Szczyt w Warszawie będzie przełomem w historii NATO po zimnej wojnie, ale to tylko początek. Potrzebujemy trwałej adaptacji strategicznej sojuszu" - mówił.

Dodał, że podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie powinny pojawić się też tematy związane z rozszerzeniem sojuszu.

"Proces powiększania sojuszu jeszcze się nie zakończył. Decyzja o przystąpieniu Czarnogóry jest czymś, co z zadowoleniem przyjęliśmy (...), ale to nie jest ostatni kandydat do członkostwa, mamy jeszcze Macedonię, Bośnię i Hercegowinę oraz Gruzję. Nie możemy pozwolić, aby jakiś trzeci kraj miał coś do powiedzenia w kwestii przyszłości sojuszu" - dodał szef MSZ.

Pokojowe sąsiedztwo

Podkreślił, że bezpieczeństwo i stabilność Zachodu nie są możliwe bez stabilnego i pokojowego sąsiedztwa.

"Niezmiernie istotne jest to, byśmy pogłębili nasze partnerstwo z krajami, które myślą podobnie o bezpieczeństwie. Nasi najbliżsi partnerzy - Szwecja i Finlandia - zasługują na szczególną uwagę" - mówił. Dodał, że jednym z celów NATO powinno być "wzmocnienie odporności i siły przeciwstawiania się zewnętrznym zagrożeniom" przez Ukrainę i Gruzję. "Powinniśmy pogłębić naszą współpracę również z dalszymi krajami (...)" - mówił.

Waszczykowski powiedział, że stawką lipcowego szczytu NATO jest zachowanie jedności sojuszu. "Ma ona kluczowe znaczenie dla utrzymania postaw w zakresie obronności i odstraszania, nie możemy pozwolić, by różnice przezwyciężyły wspólny cel (...). Obecność oddziałów różnych krajów członkowskich NATO w naszym rejonie powinna być symbolem determinacji sojuszu, by bronić wschodniej flanki, symbolem solidarności Zachodu i symbolem jego siły" - mówił.

Minister dodał, że NATO zawsze było synonimem bezpiecznej przystani. "Obecnie w sytuacji rosnącego braku stabilności zasadnicze znaczenie ma utrzymanie przez NATO swojej reputacji" - mówił.

Dodał, że jeśli członkom sojuszu będzie przyświecał wspólny cel - zapewnienie bezpieczeństwa dla demokratycznych krajów - to uda się opracować skuteczne reakcje na zagrożenia.

"Jeśli jednak pozwolimy, by krótkoterminowe interesy stanęły na drodze naszych działań, jeśli pokażemy, że wątpimy w jedność, to nie będziemy w stanie zagwarantować długoterminowego bezpieczeństwa Zachodu" - przekonywał minister.

Wrocław Global Forum to doroczna konferencja poświęcona w głównej mierze transatlantyckiej współpracy gospodarczej oraz stosunkom politycznym pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Co roku w panelach dyskusyjnych organizowanych w ramach tej imprezy bierze udział kilkuset polityków, dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu, przede wszystkim z Polski, państw UE oraz USA.

Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum jest poświęcona przede wszystkim przygotowaniom do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie, partnerstwu Polski i USA, transatlantyckiej umowie TTIP między UE a USA oraz kryzysowi migracyjnemu.

Tegoroczna edycja WGF jest siódmą, która odbywa się w stolicy Dolnego Śląska. Jej organizatorami są miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Coun

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA