REKLAMA

Waszczykowski na FAC: W rozwiązanie konfliktu w Syrii musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa

  • Autor: PAP/JS
  • 20 września 2016 08:19
Waszczykowski na FAC: W rozwiązanie konfliktu w Syrii musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji w poniedziałek wziął także udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. (fot. MSZ/twitter)

• Sytuacja w Turcji i w Syrii oraz kryzys migracyjny były głównymi tematami Rady do Spraw Zagranicznych UE (FAC) w Nowym Jorku.
• W spotkaniu 19 września wziął udział minister Witold Waszczykowski.

Podczas spotkania szefowie dyplomacji krajów UE podkreślili znaczenie partnerstwa między Turcją a UE w obszarze migracji. Ministrowie ocenili także, że droga do liberalizacji polityki wizowej wobec Turcji jest możliwa pod warunkiem wypełnienia przez Ankarę wszystkich jej zobowiązań.

Szefowie MSZ krajów UE dyskutowali również o porozumieniu USA-Rosja w sprawie zawieszenia broni w Syrii, które weszło w życie 12 września 2016. W dyskusjach podkreślono, że najpilniejsze zadanie to dostęp pomocy humanitarnej do całego terytorium Syrii, szczególnie w rejonie Aleppo. Uczestnicy spotkania zgodzili się również co do tego, że w rozwiązanie konfliktu w Syrii musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa. Dobrą okazją do rozmowy na ten temat będzie zaplanowana na wtorek 20 września debata generalna 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Czytaj też: Minister Błaszczak: Ustalenia szczytu ONZ ds. uchodźców i migrantów to przełom

Podczas FAC szefowie dyplomacji zgodzili się, że kryzys migracyjny nie jest jedynie problemem wewnętrznym krajów czy regionów nim dotkniętych. Podkreślono, że sytuacja wymaga szerokiego porozumienia i reakcji globalnej, a także zauważono, że należy skupić się na zapobieganiu pierwotnym przyczynom migracji, w tym zakończeniu trwających konfliktów. W tym celu kraje pochodzenia, tranzytu oraz docelowe państwa migracji muszą ze sobą współpracować w rozwiązywaniu problemu migracji.

Nieformalne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych odbyło się na marginesie debaty generalnej 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

W Nowym Jorku szef polskiej dyplomacji w poniedziałek wziął także udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Podczas rozmowy minister Witold Waszczykowski wraz z szefem czeskiej dyplomacji Lubomirem Zaorálkiem oraz ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto, a także z reprezentującym stronę słowacką dyrektorem politycznym w MSZ Słowacji Peterem Mišíkiem m.in. podsumowali piątkowe spotkanie szefów państw i rządów UE w Bratysławie, podczas którego państwa Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA