REKLAMA

Waszczykowski o CETA: Dzisiaj nie ma przekonywujących kwestii, by nie zawierać tej umowy

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 21:24
Waszczykowski o CETA: Dzisiaj nie ma przekonywujących kwestii, by nie zawierać tej umowy Minister odniósł się także w wywiadzie do opinii, jaką wystawiła Komisja Wenecka. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• Uznaliśmy, że dzisiaj nie ma przekonywujących kwestii, które by prowadziły do niezawarcia tej umowy - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski, pytany o umowę CETA.
• Z czasem może się okazać inaczej - dodał.
• Szef MSZ odniósł się także do opinii Komisji Weneckiej.

"CETA była negocjowana przez komisarzy europejskich w latach 2009-2014 wtedy, kiedy był u władzy rząd PO-PSL. Jeśli PSL uważało, że ta umowa jest źle negocjowana albo wynegocjowano do 2014 roku złe warunki dla polskiego rolnictwa, to mieli pięć lat, żeby te warunki zakwestionować i zmienić" - powiedział Waszczykowski w Polsat News pytany o wątpliwości opozycji wobec CETA.

"Dzisiaj ta umowa jest zamknięta. Daje się ją na stół negocjacyjny - albo ją przyjmiemy albo nie. My uznaliśmy, że dzisiaj nie ma przekonywujących kwestii, które by nam wskazywały, czy prowadziły do niezawarcia tej umowy, nieprzystąpienia do tej umowy. Ale czas jeszcze jest, może pokazać, że jest inaczej. Nawet jeśli jej część handlowa wejdzie w życie, to przez kilka lat będzie trwał proces ratyfikacji tej umowy i wiele kwestii będzie można odwrócić" - powiedział Waszczykowski.

Minister odniósł się także w wywiadzie do opinii, jaką wystawiła Komisja Wenecka.

" Rząd podszedł do Komisji Weneckiej z "otwartym sercem na dłoni" zapraszając ją do Polski. "Otworzyliśmy państwo, otworzyliśmy wszystkie instytucje i w zamian za to otrzymaliśmy bardzo jednostronny, nieprawdziwy raport na temat sytuacji w Polsce" - powiedział.

Czytaj też: Przewodniczący Komisji Weneckiej oczekuje wzięcia jej opinii pod uwagę

Na uwagę, że to on był inicjatorem tego zaproszenia, powiedział, że to jest bardziej skomplikowane. "Minister spraw zagranicznych wykonuje pewne polecenia" - powiedział. Na uwagę, że dziewięć miesięcy temu mówił, że profesjonalizm Komisji Weneckiej pozwoli na dokonanie obiektywnej oceny powiedział: "No i nie dostaliśmy obiektywnej oceny".

"Otrzymaliśmy kolejny raport teraz, który jest skrajne jednostronny, jest nawet z błędami, ponieważ myli polskie instytucje, przedstawia tylko jedną narrację - bądź to opozycji, bądź to Trybunału Konstytucyjnego i uznaliśmy, że w takim razie nie ma sensu w dalszym ciągu prowadzić dialog z Komisją" - powiedział Waszczykowski.

Zaznaczył, że na piątkowej sesji plenarnej Komisji, na której przyjęto opinię na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, byli przedstawiciele Polski m.in. honorowym prezesem Komisji Weneckiej, b. premier Hanna Suchocka.

"Nie było nikogo z rządu, dlatego, że uznaliśmy, że mimo że rząd przyjmował Komisję, Komisja nie uwzględniła żadnej z naszych uwag, zastrzeżeń. W związku z tym, jeśli jest tak stronnicza, jednostronna, to widać nie ma potrzeby prowadzić dialogu z tą Komisją" - powiedział Waszczykowski.

"Tym bardziej - dodał - że Komisja Wenecka nie wydaje żadnych wyroków, wydaje opinie, które nie są prawnie wiążące. Tym bardziej szkoda zachodu" - powiedział szef MSZ.

Dopytywany, czy jednak zaproszenie Komisji Weneckiej nie było błędem, zaprzeczył. "Zakładaliśmy, że jeśli zaprosimy Komisję, to odroczymy te debaty, które się miały toczyć na temat Polski w Parlamencie Europejskim. I w pewnym sensie udało się, ponieważ pani premier mogła wystąpić w PE i jasno przedstawić sprawę, że przecież Komisja Wenecka bada sytuację w Polsce. Ale potem okazało się, że zarówno pierwszy raport, jak i teraz ten ostatni, te oceny są skrajnie nieprawdziwe, krzywdzące" - stwierdził Waszczykowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA